Coraz więcej cudzoziemców chce pracować w Polsce

Opublikowano: 02.01.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2877

235,6 tys. zezwoleń na pracę wydano w 2017 roku cudzoziemcom w Polsce. W statystykach za rok 2018 będzie ich jeszcze więcej. To prawie dwa razy więcej niż w 2016 r. i ponad sześć razy więcej niż w 2012 r. 81,7 proc. zezwoleń otrzymali obywatele Ukrainy.

Poinformowano o tym podczas konferencji “Wsparcie integracji cudzoziemców w województwie śląskim”, organizowanej w ramach projektu dofinansowanego z pieniędzy Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.

W woj. śląskim od stycznia do września tego roku wojewoda wydał 14,8 tys. zezwoleń na pracę, na koniec 2017 r. było ponad 23 tys. zezwoleń. Dla porównania w 2015 r. było ich 2 tys., a w 2016 r. już 7 tys.

Oprócz Ukraińców do Polski za pracą przybywa coraz większa grupa obywateli Indii, Bangladeszu czy Nepalu – w sumie do września tego roku wydano im ponad 1,3 tys. zezwoleń na pracę.

“Dzięki bardzo niskiej stopie bezrobocia i dynamicznemu wzrostowi polskiej gospodarki otworzyły się możliwości na rynku pracy dla cudzoziemców. Przykładem jest chociażby to, że w latach 2015-2017 najczęściej pojawiającym się we wnioskach zawodem byli kierowcy: w 2015 r. złożono 919 wniosków, w 2016 r. było ich już o tysiąc więcej, a w 2017 r. złożono aż 4051 wniosków zezwalających na pracę w naszym województwie” – informuje wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Jak podkreślił dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Będzinie Marcin Flaczyński, pracownicy z Ukrainy za tę samą pracę wykonywaną nad Wisłą zarabiają 3-5 razy więcej niż w swojej ojczyźnie. Średnią zawyża branża budowlana, w której pensja w Polsce jest nawet o 390 proc. wyższa od ukraińskiej. 4 razy więcej niż w Ojczyźnie Ukrainiec zarobi w Polsce jako kasjer lub sprzedawca, ponad 3 razy więcej w transporcie i logistyce.

“Gdy znajdą już pracę, po kilku miesiącach te osoby często sprowadzają swoje rodziny. Największą barierą, która stoi na drodze do tego, żeby takie rodziny mogły się zasymilować z naszym społeczeństwem, jest język. My staramy się te przeszkody usuwać” – wyjaśniła dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim Magdalena Szewczuk – Szturc.

Pomocnym narzędziem jest tutaj program krajowy Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz unijny Fundusz Azylu Migracji i Integracji. W tych ramach wojewoda śląski realizuje projekt “Wsparcie integracji cudzoziemców w województwie śląskim”, którego budżet wynosi blisko 3,3 mln zł.

Zdjęcie: skeeze (CC0)
Źródło: Cooltura24.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 03.01.2019 12:09

    Będą nowe nieznane wcześniej choroby z oczekiwaniem do specjalisty do sześciu miesięcy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.