Liczba wyświetleń: 1307
Polska, Węgry i Słowacja zmniejszyły import ropy z Rosji o 10% w porównaniu z ubiegłym rokiem.
W okresie od stycznia do kwietnia 2018 roku Węgry, Polska i Słowacja zmniejszyły import ropy z Rosji o około 10% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku z powodu wysokiej zawartości siarki — powiedział Sputnikowi doradca prezesa „Transniefti” Igor Demin.
„Transport ropy dwiema nitkami rurociągu „Drużba” zmniejszyła się w ciągu czterech miesięcy o 225 tysięcy ton. Stało się tak za sprawą ograniczenia importu przez szereg europejskich państw… Tranzyt południową nitką „Drużby” zmniejszył się o około 10%” — powiedział Demin.
Dostawy ropy do Węgier rurociągiem „Przyjaźń” zmniejszyły się o 18,8%, osiągając rozmiar 1,206 mln ton; do Słowacji — o 8% (1,63 mln ton); do Polski — o 2,3% (4,59 mld ton).
„Ograniczenie dostaw ma związek z tym, że państwa te chciałyby otrzymywać ropę z 1,5%-ową zawartością siarki, choć umowa przewiduje, że zawartość siarki w ropie ma być nie wyższa niż 1,8%. Na dany moment zawartość siarki w ropie płynącej ropociągiem „Przyjaźń” wynosi 1,75%” — wyjaśnił Demin.
Jednocześnie wzrósł eksport ropociągiem „Przyjaźń” do Niemiec, które odebrały w ciągu czterech pierwszych miesięcy 2018 roku 7,123 mln ton (o 4,3% więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem). Eksport do Czech praktycznie nie uległ zmianie i wyniósł 1,19 mln ton.
Górna granica zawartości siarki w ropie marki Urals wynosi 1,8%. W 2015 roku prezes „Lukoila” Wagit Alekpierow poinformował, że zwracali się do niego tradycyjni nabywcy ropy marki Urals — węgierska MOL i fińska Neste — z prośbą o zwrócenie rosyjskim dostawcom uwagi na coraz gorszą jakość dostarczanej ropy. W maju 2016 roku „Transnieft” zaproponowała opracowanie nowego gatunku rosyjskiej ropy z przeznaczeniem na eksport o roboczej nazwie „Urals Heavy” z 2,3%-ową zawartością siarki w celu poprawy jakości ropy marki Urals. Przeciwko propozycji wystąpiły spółki ropy naftowej wydobywające ropę z wysoką zawartością siarki — „Basznieft” i „Tatnieft”. Ministerstwo Energetyki oczekuje, że zawartość siarki w rosyjskiej ropie zmniejszy się od 2019 roku, co ma mieć związek z dopuszczeniem do eksploatacji nowych złóż.
Źródło: pl.SputnikNews.com