Coraz mniej Polaków chce emigrować z kraju

Opublikowano: 18.07.2018 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 528

Coraz mniej Polaków rozważa emigrację zarobkową – już tylko 11,8% obywateli naszego kraju myśli o poszukiwaniu pracy za granicą. To najniższy wynik od czterech lat. Co jest powodem tego stanu rzeczy?

Jak czytamy w raporcie “Migracje zarobkowe Polaków VIII” przygotowanym przez Work Service coraz mniej Polaków zastanawia się nad opuszczeniem swojej ojczyzny i szukaniem szczęścia na obczyźnie. Na pytanie “Czy rozważa Pan/Pani emigrację zarobkową w ciągu najbliższych miesięcy?” tylko 11,8 procent ankietowanych udzieliło odpowiedzi “tak” (“zdecydowanie tak” – 5,1%, “raczej tak” – 6.7%). Wynik ten jest o dwa procent mniejszy, w porównaniu z zeszłoroczną edycją badań. Warto dodać, że ten wskaźnik ten jest najniższy od czterech lat!

“Obecna sytuacja jest dość złożona, bo z jednej strony wyraźnie widzimy, że poprawiająca się sytuacja na rynku pracy wyhamowuje plany emigracyjne, czego potwierdzeniem jest wskazanie jedynie 8% badanych mówiących o potrzebie wyjazdu ze względu na brak pracy w kraju” – komentował Maciej Witucki, prezes Work Service.

Z kolei aż 75,8% respondentów odpowiedziało, że “zdecydowanie nie”, a 11,2% – “raczej nie”. To najwyższy wynik w historii badań prowadzonych przez Work Service. Warto dodać, że jeszcze w 2014 roku procent osób, które tak mocno deklarowały chęć pozostania w kraju nie przekraczał 50%!

“Co więcej, 3/4 Polaków absolutnie odrzuca możliwość poszukiwania zagranicznej pracy, co jest najwyższym wskazaniem w historii naszych badań. Z drugiej strony widzimy, że 56% osób myślących o emigracji to debiutanci, a więc Polacy po raz pierwszy planujący ten krok. Paradoksalnie nie są to jedynie osoby młode. W tej grupie przeważają Polacy w średnim wieku, którzy zdobyli już doświadczenie na polskim rynku pracy” – dodaje prezes Witucki.

Jacy Polacy w 2018 roku rozważają emigrację ze swojego kraju pochodzenia? Według raportu najczęściej o wyjeździe myślą osoby młode (grupy wiekowe pomiędzy 18. a 24. oraz 25. i 34. rokiem życia). Taki potencjalny imigrant mieszka we wsi lub niewielkim mieście, ma średnie wykształcenie i zarabia mniej, niż 2 tysiące złotych miesięcznie. 31% pochodzi z Polski centralnej, aż 85% nie posiada wyższego wykształcenia, a 69% ma pracę, ale chcą ją zmienić na lepszą, czytaj – z wyższym wynagrodzeniem.

Pieniądze to zdecydowanie główny powód imigracji – tak odpowiada aż 82 procent ankietowanych. 36% mówi o wyższym standardzie życia, 29% zwraca uwagę na warunki socjalne, a tylko 12% wspomina o perspektywach rozwoju zawodowego.

Jak wynika z badań głównym celem imigracji są Niemcy – aż 31% potencjalnych imigrantów chciałby zarabiać euro za naszą zachodnią granicą. 15% chętnie osiedliło by się w Holandii, a zaledwie 6% jako preferowany kierunek emigracji wskazuje Wielką Brytanię. Nie dość mocny funt, niestabilna sytuacja polityczna, niepewność związana z Brexitem – trudno się dziwić, że UK nie jest krajem pierwszego wybory dla przeciętnego Polaka.

Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
emigrant001
Użytkownik
emigrant001

W kraju jest po prostu coraz mniej Polaków.