Coraz gorzej z wolnością mediów, nawet w Europie

Opublikowano: 26.04.2018 | Kategorie: Media, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5

Opublikowany roczny raport Reporterów bez Granic zwraca uwagę, że „nienawiść wobec dziennikarzy”, która rozwija się w Europie i Stanach Zjednoczonych, „zagraża demokracjom”. Cztery europejskie kraje mocno spadły w rankingu wolności mediów. Polska po kolejnym spadku zajmuje odległą, 58 pozycję, ale w kilku europejskich krajach jest gorzej: na Malcie, w Mołdawii i w trzech krajach bałkańskich. O kilka pozycji wyprzedziła nas Papua-Nowa Gwinea.

W rankingu Czechy są wyżej od nas, na 34 pozycji, ale spadły aż o 11. Czeski prezydent Zeman przyszedł raz na konferencję prasową z fałszywym kałasznikowem ozdobionym napisem „dla dziennikarzy”. Słowacja jest wyżej od Czechów (27), ale też mocno spadła, o 10 pozycji: premier Robert Fico określał dziennikarzy jako „antysłowackie brudne kurwy” bądź „zwykłe, głupie hieny”. Malta, która była wyżej od nas, spadła aż o 18 pozycji, doszło tam do zabójstwa antykorupcyjnej dziennikarki. Mocno pogorszyło się też w Serbii.

Na świecie z wolnością wypowiedzi najgorzej jest w Azji i północno-wschodniej Afryce. Chiny, Laos, Wietnam, Korea Północna (ostatnia, 180 pozycja), Turkmenistan, Iran, Uzbekistan, Azerbejdżan, Syria, Arabia Saudyjska, Jemen, Egipt, Libia, Sudan, Somalia – wszystkie te kraje figurują na czarno na mapie rankingu 2018 Reporterów bez Granic.

Jednak największą uwagę przykuwa Europa. Organizacja alarmuje, że mnoży się na kontynencie werbalna przemoc wobec mediów. W ostatnich miesiącach zginęła dwójka dziennikarzy, Daphne Caruana Galizia na Malcie i Jan Kuciak na Słowacji. „Choć Europa najlepiej gwarantuje wolność mediów, ten model słabnie. (…) To tu mamy największe spadki na świecie, a wyrażanie nienawiści prowadzi w końcu do przemocy fizycznej” – mówił wczoraj Christophe Deloire, sekretarz generalny Reporterów bez Granic.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
mackadmin
Użytkownik
mackadmin

no, jesli to jest ‘raport Reporterów bez Granic ‘ to prosze pamietac, ktory filtr przeciwsloneczny przylozyc bo az razi….

Balbert Zweinstein
Użytkownik
Balbert Zweinstein

Wydaje mi się, że główny problem z którym się boryka obecnie dziennikarstwo to rzetelność, a właściwie jej brak, czego wynikiem są “lepsze newsy”, więcej kliknięć, więcej pieniędzy, mniej prawdy, więcej półprawdy, zwiększona krytyka mediów. Dziennikarstwo zorientowało się na biznes i opinio-twórczość, zamiast na pełnienie misji i informacje.
Wzór dziennikarstwa w Europie – artykuły tworzone metodą Copiego-Pasta, a nagłówki z użyciem reguły Betteridge’a.