Coraz gorzej z wolnością mediów, nawet w Europie

Opublikowano: 26.04.2018 | Kategorie: Media, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 747

Opublikowany roczny raport Reporterów bez Granic zwraca uwagę, że „nienawiść wobec dziennikarzy”, która rozwija się w Europie i Stanach Zjednoczonych, „zagraża demokracjom”. Cztery europejskie kraje mocno spadły w rankingu wolności mediów. Polska po kolejnym spadku zajmuje odległą, 58 pozycję, ale w kilku europejskich krajach jest gorzej: na Malcie, w Mołdawii i w trzech krajach bałkańskich. O kilka pozycji wyprzedziła nas Papua-Nowa Gwinea.

W rankingu Czechy są wyżej od nas, na 34 pozycji, ale spadły aż o 11. Czeski prezydent Zeman przyszedł raz na konferencję prasową z fałszywym kałasznikowem ozdobionym napisem „dla dziennikarzy”. Słowacja jest wyżej od Czechów (27), ale też mocno spadła, o 10 pozycji: premier Robert Fico określał dziennikarzy jako „antysłowackie brudne kurwy” bądź „zwykłe, głupie hieny”. Malta, która była wyżej od nas, spadła aż o 18 pozycji, doszło tam do zabójstwa antykorupcyjnej dziennikarki. Mocno pogorszyło się też w Serbii.

Na świecie z wolnością wypowiedzi najgorzej jest w Azji i północno-wschodniej Afryce. Chiny, Laos, Wietnam, Korea Północna (ostatnia, 180 pozycja), Turkmenistan, Iran, Uzbekistan, Azerbejdżan, Syria, Arabia Saudyjska, Jemen, Egipt, Libia, Sudan, Somalia – wszystkie te kraje figurują na czarno na mapie rankingu 2018 Reporterów bez Granic.

Jednak największą uwagę przykuwa Europa. Organizacja alarmuje, że mnoży się na kontynencie werbalna przemoc wobec mediów. W ostatnich miesiącach zginęła dwójka dziennikarzy, Daphne Caruana Galizia na Malcie i Jan Kuciak na Słowacji. „Choć Europa najlepiej gwarantuje wolność mediów, ten model słabnie. (…) To tu mamy największe spadki na świecie, a wyrażanie nienawiści prowadzi w końcu do przemocy fizycznej” – mówił wczoraj Christophe Deloire, sekretarz generalny Reporterów bez Granic.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. mackadmin 26.04.2018 18:21

    no, jesli to jest ‘raport Reporterów bez Granic ‘ to prosze pamietac, ktory filtr przeciwsloneczny przylozyc bo az razi….

  2. Balbert Zweinstein 27.04.2018 07:46

    Wydaje mi się, że główny problem z którym się boryka obecnie dziennikarstwo to rzetelność, a właściwie jej brak, czego wynikiem są “lepsze newsy”, więcej kliknięć, więcej pieniędzy, mniej prawdy, więcej półprawdy, zwiększona krytyka mediów. Dziennikarstwo zorientowało się na biznes i opinio-twórczość, zamiast na pełnienie misji i informacje.
    Wzór dziennikarstwa w Europie – artykuły tworzone metodą Copiego-Pasta, a nagłówki z użyciem reguły Betteridge’a.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.