Coraz bliżej ustawy antylichwiarskiej

Opublikowano: 21.05.2015 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 434

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy antylichwiarskiej. Ma ona ograniczyć koszty pożyczek i wprowadzić jasne regulacje dla firm zajmujących się tego typu działalnością.

Dzięki nowej ustawie Komisja Nadzoru Finansowego zyska więcej uprawnień – np. będzie mogła prowadzić postępowanie wyjaśniające w stosunku do parabanku, SKOK-u czy banku jeżeli będzie podejrzewać, że działają z „zamiarem oszustwa”.

Za utrudnianie pracy inspektorom z KNF grozić będzie nawet pół milionowa grzywna oraz 2 lata więzienia.

Firma chcąca udzielać pożyczek będzie musiała posiadać co najmniej 200 tys. zł kapitału. Surowo karane będzie oferowanie lokat bez licencji. Za działanie bez zezwolenia grozić będzie 10 mln grzywny i do 5 lat pozbawienia wolności. Obecnie licencje na oferowanie lokat mają tylko banki i SKOK-i.

Ponadto przewidywane wprowadzenie jest dwóch mechanizmów zabezpieczających – bezpiecznik przed „rolowaniem umów” oraz ograniczenie naliczenia wysokości kosztów pożyczki.

Ustawa nie przewiduje za to wprowadzenia rejestru firm pożyczkowych. Nowelizacja określa również zasady dostępu, przekazywania i wymiany informacji o udzielonych kredytach konsumenckich przez banki i pozabankowe firmy pożyczkowe.

Związek Firm Pożyczkowych, który zrzesza blisko 20 firm udzielających pożyczek przez internet, alarmuje, że proponowane przepisy wcale nie ochronią klientów. Wprost przeciwnie – zmniejszą tę ochronę i przyczynią się do rozwoju szarej strefy usług pożyczkowych.

Autorstwo: MZ
Źródło: Strajk.eu

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. lepper 21.05.2015 15:18

    (Komentarz usunięty – powielanie komentarzy. Admin)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.