Co ukrywają tunele Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej?

Opublikowano: 05.06.2013 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 581

Wraz ze wzrostem chińskiej potęgi wojskowej, przedmiotem uwagi na świecie coraz częściej jest taki element chińskiej infrastruktury wojskowej, jak sieć konstrukcji podziemnych. Na przykład, niedawno w artykule na stronie Strategy Page wskazano na obecność w Chinach 40 baz sił powietrznych, wyposażonych w podziemne schrony o łącznej pojemności 1500 samolotów. Z punktu widzenia ilości i skali takich budowli Chiny, prawdopodobnie, są światowym liderem.

Siły powietrzne wielu innych krajów, w tym Rosji, nie mają wystarczającej ilości nawet zwykłych naziemnych betonowych schronów dla samolotów. Podziemne schrony, wykute w zboczach gór, są o wiele skuteczniejsze od nadziemnego betonowego ukrycia dla samolotu, które może być łatwo zniszczone przez bomby. Współczesne bomby, przeznaczone do niszczenia bunkrów, mogą, przy sprzyjających okolicznościach, zniszczyć bunkier na głębokości kilkudziesięciu metrów. Jednak jest mało prawdopodobne, że będą skuteczne podczas wykorzystania ich przeciwko wykutym głęboko w górach tunelom.

Niezwykle drogie podziemne schrony zbudowano na nowej chińskiej bazie atomowych okrętów podwodnych na wyspie Hainan. Wiadomo, że podziemne ukrycia są aktywnie wykorzystywane także przez chińskie strategiczne wojska rakietowe – drugą artylerię. W ostatnich latach ten fakt doprowadził do spekulacji światowych mediów, że prawdziwa wielkość chińskiego arsenału jądrowego może być o wiele większa od zakładanej i jest porównywalna do liczby głowic jądrowych w Rosji i Stanach Zjednoczonych. Te teorie nie znalazły żadnego potwierdzenia i zostały skrytykowane. Tym nie mniej, Pentagon uznał za niezbędne włączenie punktu o chińskim systemie konstrukcji podziemnych w swój coroczny referat o chińskiej potędze wojskowej.

Historycznie, budowa licznych konstrukcji podziemnych była naturalną reakcją Chin na rozmieszczenie sił w Azji. Dla nowych Chin do niedawna charakterystyczny był deficyt środków finansowych, nowoczesnego sprzętu i personelu technicznego przy obfitości niewykwalifikowanej siły roboczej. Budowanie licznych schronów, gdzie można by było ukryć kosztowne systemy broni i zapasy materialne, nie licząc się z nakładami pracy, było na ten moment zrozumiałym posunięciem. Według amerykańskich ocen, nowy impuls do budowy bunkrów w ChRL dała wojna w Zatoce Perskiej w 1991 roku, która wyraźnie pokazała przewagę Zachodu w walkach powietrznych. Po tym Chiny stopniowo zwiększały budowę technicznie o wiele bardziej zaawansowanych bunkrów dla zapewnienia bezpieczeństwa swoich wojsk, kluczowej potęgi gospodarczej, a także kierownictwa państwowego.

Sądząc na podstawie dostępnych chińskich publikacji, obecnie pod ziemią znajduje się znaczna, prawdopodobnie, zasadnicza część strategicznych zapasów broni i środków materialno-technicznych. Są tam też centra komunikacyjne, centra dowodzenia i niektóre wyjątkowo ważne moce produkcyjne. Przy dowolnym prawdopodobnym scenariuszu konfliktu wojskowego dodatkowe konstrukcje podziemne okażą się bardzo pożyteczne. Oprócz specjalnych bunkrów dla wojskowych, kierownictwo Chin uważnie przygląda się możliwości zaopatrzenia w schrony przeciwlotnicze miejskiej ludności kraju. Specjalne instalacje do wykorzystania jako schronienia (urządzenia filtracyjne i wentylacyjne, metalowe drzwi, wyposażone w śluzy pomieszczenia) znajdują się na kondygnacjach parkingów podziemnych wielu pekińskich kompleksów biurowych, centrów handlowych i domów mieszkalnych.

Widocznie, łączna skala konstrukcji podziemnych, które zostały stworzone w ubiegłej epoce, okazała się nadmierna. Niektóre z nich pozostają teraz opustoszałe lub otwarte dla wycieczek. Jednak, w niestabilnym i zmiennym świecie konstrukcje podziemne są dobrą inwestycją na wypadek nie tylko wojny, ale także katastrofy naturalnej lub przemysłowej. Konstrukcje podziemne są około 1,5 raza bardziej odporne na trzęsienia ziemi od nadziemnych.

Autor: Wasilij Kaszyn
Źródło: Głos Rosji


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.