Co się naprawdę stało w Ołeniwce?

Opublikowano: 02.08.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1876

W czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej wszystkie artykuły i informacje dotyczące Rosji i Ukrainy mogą zawierać treści propagandowe korzystne dla którejś ze stron konfliktu.

Rosja stwierdziła, że ​​ukraińskie wojsko użyło dostarczonych przez USA wyrzutni rakietowych, by uderzyć w więzienie w Ołeniwce. Ukraińskie wojsko zaprzeczyło dokonywaniu jakichkolwiek ataków rakietowych i artyleryjskich w Ołeniwce i oskarżyło Rosjan o ostrzeliwanie więzienia w celu zatuszowania rzekomych tortur i egzekucji Ukraińców.

Rosja i Ukraina oskarżyły się nawzajem w piątek o ostrzał więzienia w separatystycznym regionie wschodniej Ukrainy. Atak, według pojawiających się informacji zabił dziesiątki ukraińskich jeńców wojennych schwytanych po upadku Mariupola. Obie strony powiedziały, że atak był planowany w celu zatuszowania okrucieństw.

Rosja stwierdziła, że ​​ukraińskie wojsko użyło dostarczonych przez USA wyrzutni rakietowych, by uderzyć w więzienie w Ołeniwce, wiosce kontrolowanej przez wspieraną przez Moskwę Doniecką Republikę Ludową. Władze separatystów i oficjele rosyjscy twierdzą, że w ataku zginęło 53 ukraińskich jeńców wojennych, a 75 zostało rannych.

Moskwa otworzyła śledztwo w sprawie ataku, wysyłając na miejsce zespół z Komitetu Śledczego Rosji, głównej agencji kryminalnej w kraju. Agencja RIA Novosti poinformowała, że ​​na miejscu znaleziono fragmenty dostarczonych przez USA precyzyjnych rakiet High Mobility Artillery Rocket System.

Ukraińskie wojsko zaprzeczyło dokonywaniu jakichkolwiek ataków rakietowych i artyleryjskich w Ołeniwce i oskarżyło Rosjan o ostrzeliwanie więzienia w celu zatuszowania rzekomych tortur i egzekucji Ukraińców. Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego określił ostrzał jako „celowe, cyniczne, wyrachowane masowe mordy na ukraińskich jeńcach”. Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, uważa: „Z analizy zdjęć satelitarnych wynika, że w tzw. obozie filtracyjnym w Ołeniwce, gdzie zginęły dziesiątki ukraińskich jeńców, doszło do wybuchu termobarycznego wewnątrz obiektu”.

Film nakręcony przez The Associated Press pokazał zwęglone, powykręcane ramy łóżek w zrujnowanych barakach, a także spalone ciała i metalowe blachy zwisające ze zniszczonego dachu. Materiał filmowy zawierał również ciała ułożone na ziemi obok ogrodzenia z drutu kolczastego oraz szereg rzekomo metalowych fragmentów rakiet na drewnianej ławce.

Denis Pushilin, przywódca nieuznawanej na arenie międzynarodowej republiki donieckiej, powiedział, że w więzieniu przebywało 193 więźniów. Nie określił, ilu było ukraińskich jeńców wojennych. Zastępca dowódcy donieckich sił separatystycznych Eduard Basurin zasugerował, że Ukraina zdecydowała się uderzyć na więzienie, aby uniemożliwić jeńcom ujawnienie kluczowych informacji wojskowych. „[Ukraina] dokładnie wiedziała, gdzie są przetrzymywani i w jakim miejscu. Po tym, jak ukraińscy jeńcy wojenni zaczęli mówić o popełnionych przez siebie zbrodniach i rozkazach, jakie otrzymali z Kijowa, przywódcy polityczni Ukrainy podjęli decyzję: przeprowadzić tutaj uderzenie”.

Podolak wezwał do „ścisłego śledztwa” i wezwał Organizację Narodów Zjednoczonych i inne organizacje międzynarodowe do potępienia ataku. Powiedział, że na kilka dni przed uderzeniem Rosjanie przenieśli do koszar niektórych więźniów ukraińskich, sugerując, że był on planowany. „Cel – zdyskredytować Ukrainę przed naszymi partnerami i zakłócić dostawy broni”.

Ukraińscy urzędnicy twierdzili, że atak przeprowadziła rosyjska Grupa Wagnera, najemnicy, których Rosja używała w innych konfliktach zbrojnych i podobno gdzie indziej na Ukrainie. Ukraińskie agencje bezpieczeństwa wydały oświadczenie, powołując się na dowody na winę Rosji, w tym transfer więźniów, analizę obrażeń i fali uderzeniowej, przechwycone rozmowy telefoniczne i brak ostrzału na miejscu. „Wszystko to nie pozostawia wątpliwości: eksplozja w Ołeniwce była rosyjskim aktem terrorystycznym i rażącym naruszeniem umów międzynarodowych”.

Rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony, gen. broni Igor Konaszenkow, określił incydent „krwawą prowokacją” mającą na celu zniechęcenie ukraińskich żołnierzy do poddania się. On również twierdził, że użyto dostarczonych przez USA rakiet HIMARS i powiedział, że wśród rannych było ośmiu strażników.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Breitbart.com
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Fenix 03.08.2022 08:48

    Wojna barbarzyńców ! Kiedy podejmiecie negocjacji pokojowy? Czy musi zginąć miliony cywili , zamiast tych dwoje, Zełeński i Putin, by do negocjacji doszło ? Wale na wsze dochodzenia! Politycy sami tworzą problemy, by walczyć z ich problemem. Prowokują wojny by dochodzić kto więcej zawinił ?Obydwoje winni ! Politycy to oszuści , złodzieje , bandyci i zbrodniarze tyle w temacie . Kto wierzy politykom nie wierzy w siebie i sobie , to jest problem. Ufaj sobie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.