Co po „subway shirt”? Burka?

Opublikowano: 10.06.2023 | Kategorie: Seks i płeć, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2738

Kobiety w Paryżu zakładają luźne koszule lub kurtki w metrze, żeby chronić się przed molestowaniem. Czy to jest rozwiązanie problemu?

Wraz z cieplejszymi dniami wiele kobiet narażonych jest w paryskim metrze na seksistowskie komentarze, molestowanie lub agresywne ataki, pisze „Le Parisien”. Jeżeli chcą tego uniknąć, na „Tik Toku” mogą znaleźć nowe rozwiązanie: „subway shirt”, czyli luźna, ukrywająca kształty, koszula do metra. Krótkie filmiki z tym hashtagiem przyciągnęły miliony widzów.

Strategia ta zyskuje na popularności w Stanach Zjednoczonych, ale nie jest dla nich wyjątkowa; znana jest też w Londynie i nieobca w Paryżu. Już w 2016 roku badanie Narodowej Federacji Stowarzyszeń Użytkowników Transportu wykazało, że prawie połowa kobiet przyznała się do dostosowywania ubrań w trakcie podróży. Spodnie zamiast letniej sukienki, chusta lub duży sweter, żeby ukryć fragmenty ciała. Jak widać z nagrań, wiele z nich w dalszym ciągu stosuje te zasady.

Hiszpańska „La Gaceta” wiąże te obawy z napływem masowej imigracji i problemami z integracją. Cytuje badanie przeprowadzone w 2021 przez „Le Figaro”, które pokazuje, że 82% Francuzów obawia się lub czuje brak bezpieczeństwa z powodów takich, jak „przemoc w mieście, na obszarach podmiejskich, wielokulturowość i niechciana imigracja”.

Podaje przykład okolic La Chapelle między 18 a 19 dzielnicą, gdzie w 2017 roku prawie 20 tysięcy kobiet, które tam mieszkały lub pracowały, poskarżyło się w petycji na ciągłe seksualne prześladowanie na ulicach: „Jesteśmy zmęczone chodzeniem ze spuszczonymi oczami i ciągłymi obelgami, gdy nosimy obcasy czy krótkie spódnice”, wyjaśniała wtedy jedna z kobiet. Skarżyły się, że nieformalni lidery społeczności muzułmańskiej celowo prowadzą takie działania, żeby wszyscy dostosowali się do islamskich zwyczajów.

Niestety technika zakrywania nie chroni przed atakami, jak twierdzi Léa Bage, dyrektorka firmy „Égalité à la page” specjalizująca się w analizowaniu przemocy seksualnej i opartej na płci. Te strategie zakrywania zawsze według Bage istniały; kobiety czują się dzięki nim pewniej „ale to tylko wybiegi”. „Luźna koszula czy koszulka nie zatrzymują gapienia się czy potencjalnej agresji”, podsumowuje ekspertka. Jedyną zasadną odpowiedzią na molestowanie na ulicy i przemoc seksualną jej zdaniem jest „prewencja i jakość odpowiedzi kryminalnej, która obecnie jest śmieszna”.

Koncepcja zakrywania kobiecych ciał, która ma chronić je przed seksualną przemocą, jest obecna w islamie i podkreślana przez wielu kaznodziejów, czy akcje reklamowe porównujące odkryte kobiety do odpakowanego lizaka, do którego kleją się muchy.

To także narzędzie kontroli, które wykorzystują islamiści do oznaczania swojego terytorium. Środowiska promujące hidżab reklamują go jako ochronę czystości. Kobieta bez hidżabu jest jak lizak, do którego lecą muchy.

Minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin zapowiada stworzenie tysiąca miejsc pracy dla funkcjonariuszy policji w Paryżu do roku 2025. Ma to ukrócić przestępczość, ale być może zmniejszy także opisany tu problem.

Autorstwo: Jan Wójcik
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Murphy 10.06.2023 21:09

  Czyli ci co dopuszczają się tych napaści seksualnych są porównywani do much?
  Chyba celne porównanie. 🙂

 2. ARTUR 11.06.2023 01:36

  Wystarczy napisać że na zachodzie Europy kobiety nie mają żadnych praw oprócz zabijania dzieci , ale granica islamu kończy się na Odrze i nie pomoże żadna relokacja bo i tak wyjadą na zachód gdyż nie wolno im tutaj niszczyć społeczeństwa . Dla opornych mamy banknot powitalny 500 zł z Sobieskim 🙂

 3. Stary Kulas 13.06.2023 12:43

  Przyciągnęły miliony widzów bo Subway to znana marka odzieży dla młodych ludzi. LOL

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.