Co piąty cudzoziemiec pracuje nielegalnie

Opublikowano: 30.11.2020 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 724

Państwowa Inspekcja Pracy z każdym rokiem zwiększa liczbę kontroli prowadzonych w związku z podejrzeniem, że na terytorium naszego kraju nielegalnie zatrudniani są cudzoziemcy. Podobne zarzuty sprawdzają się więc w przypadku co piątego skontrolowanego obcokrajowca. Najczęściej do nieprawidłowości dochodzi w małych firmach, w których pracuje do dziewięciu osób.

Dyrektor departamentu legalności zatrudnienia w PIP, Jarosław Leśniewski, poinformował parlamentarzystów o przeprowadzonych w ubiegłym roku 8,348 kontrolach legalności zatrudnienia cudzoziemców. Widać więc wyraźny trend zwyżkowy w liczbie przeprowadzonych działań. W stosunku do 2018 r. ich liczba wzrosła o 7 proc., a ponadto widocznych jest coraz więcej zgłoszeń od samych imigrantów.

W ubiegłym roku do inspekcji wpłynęło ponad 2,8 tys. tego typu skarg, podczas gdy rok wcześniej było ich 2,3 tys. a trzy lata temu prawie 1,5 tys. Przedstawiciele wspomnianej instytucji twierdzą, że zgłoszenia od obcokrajowców są niezwykle ważne, bo istnieje wówczas największe prawdopodobieństwo wykrycia nieprawidłowości. W ten sposób w ubiegłym roku skontrolowano więc obywateli 122 państw, a w 84 proc. przypadków chodziło o Ukraińców.

Ogółem kontrolerzy pracujący w PIP w przypadku co piątej kontroli stwierdzili fakt nielegalnego zatrudniania imigrantów. Nieprawidłowości dotyczyły dokładnie 6 tys. obcokrajowców, czyli 14 proc. wszystkich skontrolowanych osób. Zdecydowana większość z nich miała miejsce w niewielkich firmach zatrudniających do dziewięciu osób. Wśród branż zdecydowanie przoduje natomiast budownictwo.

Jeśli chodzi o obcokrajowców zatrudnionych legalnie, większość przypadków łamania prawa pracy dotyczyło czasu pracy. Tym samym imigranci wykonywali swoje obowiązki dłużej niż przedsiębiorca deklarował w swoim oświadczeniu. Ponadto bardzo często warunki pracy znacząco odbiegały od tych, które zostały zadeklarowane w dokumentach.

Na podstawie: Pulshr.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o