Co ósma osoba ma na dłoniach ślady narkotyków

Opublikowano: 25.03.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 683

Narkotyki są tak rozpowszechnione, że 13% osób biorących udział w badaniach miało ich ślady na palcach, pomimo tego, że żadna z tych osób nigdy nie używała narkotyków. Wspomniane badania przeprowadzili naukowcy z University of Surrey, którzy wcześniej opracowali szybki test, pozwalający z odcisku palca zidentyfikować użytkowników narkotyków, odróżnić osoby używające kokainę od użytkowników heroiny oraz wykazać, którzy z badanych zetknęli się z narkotykami nieświadomie.

W badaniach, których wyniki opublikowano na łamach Clinical Chemistry, wzięło udział 50 ochotników, którzy nigdy nie używali narkotyków oraz 15 osób, które przyznały, że w ciągu poprzednich 24 godzin używały heroiny bądź kokainy.

Od osób, które nie zażywały narkotyków, a które nie myły przed badaniem rąk, pobrano odciski palców. Okazało się, że u około 13% z nich znaleziono na palcach ślady kokainy, a u około 1 procenta – ślady metabolitu heroiny. Naukowcy, na podstawie poziomu zanieczyszczenia narkotykami, byli w stanie odróżnić, który z użytkowników zażywał narkotyki. Nawet jeśli po ich zażyciu umył ręce.

Uczeni postanowili też zbadać, czy ślady narkotyku mogą się przenieść przez uścisk dłoni. Osoby, które nie brał narkotyków uścisnęły dłoń z użytkownikami narkotyków. Okazało się, że w ten sposób ślady narkotyków są przenoszone, ale na podstawie poziomów zanieczyszczeń możliwe było odróżnienie osób mających świadomy i nieświadomy kontakt z narkotykami.

“Wierzcie lub nie, ale kokaina bardzo powszechnie zanieczyściła środowisko. Od dawna wiadomo, że jest ona obecna na wielu banknotach. Nawet mimo tej wiedzy byliśmy zdziwieni, że odkryliśmy ją na palcach tak wielu osób” – mówi doktor Melanie Bailey, wykładowca analityki śledczej. “Nasze badania pokazują, że badania odcisków palców to przyszłość testów antynarkotykowych. Jest wiele powodów, dla których należy wykorzystywać tę metodę. Jest ona nieinwazyjna, łatwa w przeprowadzeniu i od razu identyfikuje osobę badaną” – dodaje Mahado Ismail, główny autor badań.

Badania były współfinansowane przez firmę Intelligent Fingerprinting, która opracowała pierwszy przenośny test narkotykowy, który działa analizując skład potu w z odcisku palca osoby badanej.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Surrey.ac.uk
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.