Co może Pomorze?

Opublikowano: 02.09.2011 | Kategorie: Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 766

W poniedziałek (29 sierpnia 2011 r.) francuska firma Atic kupiła za ponad 60 mln zł Morski Terminal Masowy. Holenderska Fairplay BV chce przejąć spółkę holowniczą, czyli Przedsiębiorstwo Usług Żeglugowych i Portowych – przeciwko obu prywatyzacjom protestują związkowcy.

Związkowcy PUŻiP domagają się 7,5 roku gwarancji zatrudnienia. Fairplay godził się dotąd na dwa i pól roku. Wszystkie związki zawodowe działające w spółce czyli: Komisja Międzyzakładowa NSZZ “Solidarność”, Ogólnopolski Związek Zawodowy Oficerów i Marynarzy oraz WZZ Pracowników Gospodarki Morskiej chcą także 8 proc. podwyżki płac dla całej załogi oraz jednorazowej premii uznaniowej w wysokości 1 tys.zł. Wzrost średniej płacy wynosiłby zatem ok. 360 zł. Nowi właściciele zgodzili się na 150 zł. Po tym jak strony nie doszły do porozumienia negocjacje z potencjalnym inwestorem przejął zarząd portu.

– Wynegocjowaliśmy 3 lata bezwarunkowej gwarancji zatrudnienia. To dobre warunki. Nie można porównywać tego do 5 letniej gwarancji w MTMG, spółka holownicza działa na dużo bardziej konkurencyjnym rynku – tłumaczy Janusz Jarosiński, prezes spółki zarządzającej gdyńskim portem morskim. Taka propozycja rozwścieczyła załogę, bo to najgorszy okres gwarancji zaproponowany w prywatyzowanych dotychczas portowych spółkach.

W odpowiedzi, działacze związkowi i pracownicy Przedsiębiorstwa Usług Żeglugowych i Portowych przeprowadzili we wtorek (30 sierpnia 2011 r.) dwugodzinny strajk oraz trzygodzinną blokadę dróg. Akcja odbyła się na skrzyżowaniach znajdujących się w pobliżu portu (na ulicach: Chrzanowskiego, Polskiej, Rotterdamskiej i Celnej).

Po strajku ws. płac pracownicy rozpoczęli protest przeciwko trwającej prywatyzacji ich spółki. Związkowcy twierdzą, że inwestor, holenderska spółka Fairplay BV, który w najbliższych dniach ma kupić udziały WUŻ, nie zaproponował załodze “wystarczająco dobrego pakietu socjalnego”. Protest zakończyła manifestacja pod budynkiem zarządu portu.

Przewodniczący portowej “Solidarności” Kazimierz Waldowski poinformował PAP, że w strajku uczestniczyło ponad 200 osób. Wśród protestujących byli także przedstawiciele innych zakładów pracy, m.in. portu w Gdańsku i stoczni “Nauta” w Gdyni. Waldowski zapowiedział też, że jeśli postulaty załogi nie zostaną spełnione, to “formy protestu będą zaostrzone, może nawet na skalę ogólnokrajową”. Decyzje ws. dalszych działań związkowcy mają podjąć jeszcze w tym tygodniu.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.