Co im się nie podobało we wpisach Petersona?

Opublikowano: 11.01.2023 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 4140

4 stycznia Jordan Peterson z Kanady ujawnił 56 stron dokumentów pokazujących, jak Ontario College of Psychologists cenzuruje jego wpisy w mediach społecznościowych. College zażądał od Petersona odbycia szkolenia dotyczącego właściwej aktywności w mediach społecznościowych i zagroził mu zawieszeniem licencji klinicznej psychologa.

Dokumenty odnoszą się do kilku wpisów na „Twitterze” i skarg, które kilkanaście osób złożyło przeciwko Petersonowi, a które College zdecydował się rozpatrzeć.

Peterson powiedział College’owi, że nie zamierza wypełniać dokumentów związanych ze skargami. Przejście przez formalny proces obrony zajęłoby wiele godzin, a nawet dni. Peterson stwierdził, że już sam ten proces jest karą, a ci, którzy składają takie skargi, są tego jak najbardziej świadomi. „Nie będę w tym uczestniczył”, powiedział Peterson.

22 listopada College wydał decyzję, w której nakazał psychologowi przejście obowiązkowego szkolenia z mediów społecznościowych, przy czym wybrał dwóch instruktorów, którzy mieliby go przeszkolić. W przeciwnym razie Petersonowi grozi przesłuchanie dyscyplinarne, a także utrata licencji. Za indywidualne szkolenie Peterson musiałby zapłacić sam, a trenerzy wskazani i zatwierdzeni przez College pobierają nawet do 225 dol. za godzinę, tak że całość mogłaby kosztować do 10 000 dolarów kanadyjskich. Korespondencja z College’u w tej sprawie znalazła się w dokumentach opublikowanych przez Petersona.

Peterson na kilku stronach opisał, jak starał się szkolić i u kogo zasięgał rady w sprawie mediów społecznościowych. W jego ocenie byli to trenerzy i doradcy z najwyższej półki.

Psycholog pisze, że trudno jest utrzymać odpowiednią komunikację, jeśli ma się dziesiątki milionów słuchaczy i mówi się do nich o najbardziej kontrowersyjnych sprawach współczesnych czasów. Czasem trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jaki ton i jakie treści są odpowiednie. Do tego dochodzi obecne środowisko polityczne, które lubi potępiać, straszyć i zawstydzać.

Jeśli chodzi o skargi, to Peterson usunął imiona i nazwiska, a także wszelkie dane osobowe, ale pozostawił pełną treść zgłoszeń. Wszyscy skarżący na pytanie o to, czy bili klientami Petersona, odpowiedzieli twierdząco. Psycholog twierdzi, że nikt z nich nie był jednak jego klientem. Niektórzy identyfikowali się jako psychologowie, wśród nich był jeden z Australii. Jedna osoba napisała o sobie, że jest po prostu „członkiem społeczeństwa”.

College informował Petersona, że jego publiczne komentarze, co do których składano skargi, w świetle kodeksu zawodowego mogły być uznane za zniesławiające, niegodziwe i nieprofesjonalne. Zwracano mu uwagę, że informacje przekazywane publicznie powinny być dokładne i podparte współczesną literaturą lub badaniami, zgodne ze standardami zawodowymi, polityką i kodeksem etycznym zatwierdzonym przez College.

Autor jednak skargi, z 5 stycznia, twierdzi, że Peterson na Twitterze zachęca ludzi do popełniania samobójstwa. Odnosiło się to do wątku, w którym psycholog stwierdził, że liczba ludności na świecie może wzrosnąć do 9,5 miliarda i świat może dalej prosperować. Naukowiec Roger Palfree odpisał mu, że wszystkie argumenty, które słyszał, wskazują na to, że grozi to zanikaniem gatunków i ekosystemów. Peterson odpowiedział, że „W każdej chwili możesz wysiąść”.

18 lutego 2022 roku do College’u wpłynęła skarga na wypowiedź Petersena o tym, że żadna interwencja Towarzystwa Opieki nad Dziećmi nie jest potrzebna w trakcie Konwoju Wolności w Ottawie. Osoba wnosząca skargę uważała, że usunięcie dzieci było dla ich bezpieczeństwa. Psycholog w swoim komentarzu pytał, jak usunięto dzieci, dlaczego, kto je zabrał, dokąd i na jak długo. Apelował do Kanadyjczyków, by się nad tym zastanowili. W tej skardze zawarty był też komentarz Pierre’a Poilievre’a krytykujący restrykcje covidowe i odbieranie ludziom wolności, który Peterson przekazał dalej.

Inna skarga dotyczyła krytykowania przez Petersona operacji zmiany płci. Skarżący stwierdził, że psycholog nie broni autonomii i godności osób transseksualnych.

Kilka innych odnosiło się do wypowiedzi Petersona w programie „The Joe Rogan Experience”. Ich autorzy pisali, że Peterson przekazuje nieprawdziwe informacje, wypowiada się poza swoją dziedziną, a próbuje wykorzystywać swój autorytet psychologa. Ktoś też przywołał słowa Petersona o tym, że „to tylko biedne dzieci, a na świecie i tak jest za dużo ludzi”. Tu Peterson zwrócił uwagę, że należy to odczytywać nie dosłownie, tylko w szerszym kontekście. Napisał, że wypowiedział to ironicznie, to było skierowane do osób, które naprawdę tak myślą.

6 września 2022 roku Peterson napisał 8-stronicowy list do College’u, w którym wymienił, co zrobił, by poprawić swój przekaz w mediach społecznościowych. Radził się ekspertów, profesorów, wydawców i liderów religijnych. Stwierdził, że dokonuje analizy swoich tekstów i wystąpień, stara się uczyć na błędach i dążyć do efektywnej komunikacji bez zbędnych dopowiedzeń. Dodał maile od osób, które go popierają, a także takie, które zawierały konstruktywną krytykę. Napisał, że pracuje nad kontrolą emocji, by mówić bez gniewu i ze spokojem.

Na koniec Peterson dodał listę pytań do College’u. Pytania dotyczą np. kwalifikacji wskazanych trenerów, którzy mieliby go szkolić z tematyki mediów społecznościowych, co miałoby wskazywać na to, że się poprawił, na jakiej podstawie stwierdzono, że skargi na jego posty rzeczywiście były ważne i czy były jakieś skargi, które odrzucono.

Peterson skierował sprawę do Ontario Divisional Court. Powiedział, że nie będzie się szkolił, bo stanowiłoby to przyznanie się do winy.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Tallis Keeton 11.01.2023 23:26

    kazdy depopulator powinien dać przykład i zaczac od siebie 🙂

  2. Stary Kulas 13.01.2023 13:21

    “Autorytet psychologa” no to się uśmiałem 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.