Co emigranci mieli rodakom w ojczyźnie do powiedzenia?

Opublikowano: 17.10.2019 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 615

Trzeba powiedzieć, że w tych wyborach Polonia bardzo aktywnie wzięła w nich udział. Warto przeanalizować, co mieli nam do powiedzenia.

Bezsprzecznie, każdy z tych, których prawo uznaje za uprawnionych do głosowania na kandydatów do sejmu, senatu ma prawo głosować na partię, która występuje na listach wyborczych i dla jego patriotyzmu nie ma znaczenia czy wybierze partię realizującą interesy USA – PiS, korporacji zachodnich – PO, jedyną partię konserwatywną w Polsce jaką jest Konfederacja, jedyną partię deklarującą się jako lewica – Lewicę, czy też PSL, partię, która z każdym pójdzie w tany za kilka stanowisk.

Problemem jest na jakiej podstawie ludzie ci wyrabiają sobie pogląd na temat sytuacji w Polsce, czy są to obserwacje własne dokonywane na podstawie własnych doświadczeń w kraju, czy też na podstawie propagandy mediów będących tubą tego lub innego ugrupowania. Popatrzmy na wyniki wyborów Polonii w różnych krajach. Tu, w zakresie danych oprę się na artykule publikowanym w Buisiness Insider Polska a także innym, do którego link zamieściłem poniżej.

Generalnie w decyzjach wyborczych Polonii PiS przegrywa z KO w stopniu znaczącym bo aż 39 do 25. KO wyraźnie wygrywa w państwach europejskich i tym znaczniej im bliżej naszych granic znajduje się to państwo. KO pokonało PiS w krajach takich jak Czechy, Niemcy, Węgry, Ukraina, Włochy, Wielka Brytania, Francja… W niektórych krajach jak np. Wielka Brytania, PiS pokonała nawet Lewica, na Islandii lewica pokonała obie partie PO-PiS.

Tradycyjnie PiS wygrywa wśród Polonii Ameryki Północnej. Nad przyczyną tego, też warto się zastanowić. Zwycięstwo PiS odnosi też w Angoli i Iraku, ale słaba to pociecha. Polonii PiS wyraźnie nie przekonuje.

Polonia mieszkająca za naszą wschodnią granicą, Białoruś, Litwa, Ukraina głosowała jak Polonia, zza zachodniej naszej granicy. Wygrywa KO wygrywa z PiS. Kazachstan, gdzie jak wiemy wiedzę o kraju czerpią z polskojęzycznych mediów redemptorystów zdecydowane zwycięstwo przyznano PiS.

Ciekawe również wyniki za granicą osiąga Konfederacja, 11,40% w stosunku do 6,81 w wynikach oficjalnych. Polonia bardziej ufa Konfederacji niż to wynika z wyniku ogólnego. Wśród Polonii słabo przędzie tylko PSL.

Warto z tego wyciągnąć jakieś wnioski, bo mogą być one pomocne na przyszłość. Mnie nasuwają się następujące. Podobnie jak wśród ludzi z wyższym wykształceniem wśród Polonii PiS osiąga słabe wyniki. Można tu zwrócić uwagę na fakt iż tak jak ludzie o wyższym statusie materialnym tak i Polonia to ludzie, którzy widzieli jak żyje się w innych krajach, a wiedza ta PiS nie służy. Polonia znacznie mniejszą uwagę zwraca na obietnice socjalne PiS, bo po prostu ich te obietnice nie dotyczą, a zdają sobie sprawę, że takie wydatki powodują zmniejszenie puli pieniędzy na inne cele. Zależność im bliżej do kraju tym mniejsze poparcie dla PiS można wyjaśnić faktem iż ta część Polonii znacznie częściej kraj odwiedza (niższe koszty i czas transportu) i na własne oczy może porównać to, co jej przedstawia papka medialna z rzeczywistością. Wysokie notowania PiS w krajach Ameryki północnej wiązał bym z dużym wpływem na tę Polonię polskojęzycznych mediów redemptorystów. To oni w dużym stopniu kształtują wizerunek Polski w tamtych kręgach, zaś duże koszty, czas potrzebny na przelot do kraju, powoduje iż znaczna część wyborców nie może skonfrontować tego, co w mediach słyszą z rzeczywistością jaką mamy w kraju. Media redemptorystów są szczelne dla informacji o licznych aferach jakie miały miejsce w czasie prac poprzedniego sejmu.

Polonia w swych poglądach jest konserwatywna. Bóg, Ojczyzna, tęsknota za krajem, nawet tym wyimaginowanym to dla niej znaczące wartości. Tym myślę, że można tłumaczyć znacznie wyższe poparcie dla Konfederacji niż uzyskała ona w wyniku zbiorczym. Polonia zaczyna rozumieć iż PiS to nie jest partia konserwatywna, a tylko partia, która próbuje zagospodarować ten elektorat. Rozumienie tego faktu przy mądrym prowadzeniu polityki, wygaszaniu polityków o skrajnych poglądach, często śmieszących, lub wywołujących złość u Polaków może być drogą do trwałego powrotu opcji konserwatywnej na salony naszej polityki.

Wysokie poparcie dla Lewicy można tłumaczyć niemrawym działaniem KO jako opozycji. Jak widzimy, ci politycy KO, którzy byli aktywni z powodzeniem konkurowali z politykami PiS, za którymi stały media zależne od PiS, opanowane przez PiS media narodowe. W mojej opinii, pozostawienie KO w rękach Grzegorza Schetyny, byłoby dla tej partii równią pochyłą prowadzącą to ugrupowanie na śmietnik historii.

Czy Polonia powinna posiadać prawo do głosowania? Z pewnością ta, co utrzymuje kontakt z krajem tak. Ale uczciwie by było, opcja na jaką głosowałeś wygrała wybory, wracaj do kraju, razem z nami ponoś konsekwencje dokonanego wyboru. Bo nie jest uczciwym urządzić komuś mieszkanie, a potem powiedzieć ze wszelkimi problemami to baw się sam.

Autorstwo tekstu i zdjęcia: Zawisza Niebieski
Źródło: WolneMedia.net

Bibliografia

1. https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/wyniki-wyborow-2019-jak-glosowala-zagranica/k8fq9l4

2. https://dziennikzachodni.pl/polacy-poza-granicami-kraju-wybierali-koalicje-obywatelska-i-lewice-tylko-polonia-w-usa-tradycyjnie-glosowala-na-prawo-i/ar/c1-14500463

3. https://wybory.gov.pl/sejmsenat2019/pl/wyniki/sejm/pow/149900


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. mail925 17.10.2019 15:30

  Całe to filozofowanie w powyższym artykule jest o kant d..y potłuc.

  Rządzenie polega głównie na wydawaniu pieniędzy podatników.

  Jakikolwiek emigrant, który nie wpłacił Polsce w ostatnim roku ani złotówki z pit-u ma się trzymać z daleka od decydowania o tym kto i jak będzie wydawał moje pieniądze.

 2. emigrant001 17.10.2019 19:27

  z emigracji lepiej widać polskie absurdy, bo łatwiej je odnieść do miejsc bardziej normalnych a w Polsce podczas wyborów jest jak na obrazku.
  https://i1.kwejk.pl/k/obrazki/2016/07/33f8afd281a4be5932a898cf54cc810e.jpg
  Na razie nie ma do czego wracać.

 3. emigrant001 18.10.2019 12:19

  głosujesz na opcje magdalenkowe wybierasz PRL BIS i nie ma znaczenia skąd bierze się głos rozsądku. POPISLDPSL bez zmian.
  PZDR

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.