Co czują ludzie przed śmiercią?

Opublikowano: 05.11.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1755

Grupa naukowców z Danii, Norwegii i Niemiec doszła do wniosku, że około 9% ludzi doświadcza odczuć zmysłowych w momencie śmierci. Zjawisko to określa się mianem doświadczenia śmierci – poinformował portal „MedicalXpress”.

87% uczestników badania przyznało, że ich poczucie czasu było wypaczone. 65% twierdziło, że szybkość ich myślenia wzrosła, a 63% informowało o silnym wyostrzeniu się uczuć. Kolejne 53% badanych doświadczyło przebywania poza ciałem.

Niektórzy mówili też, że czuli niesamowity spokój, słyszeli śpiew aniołów i widzieli światło na końcu tunelu. Inną popularną odpowiedzią było odczucie obecności kogoś innego przed snem.

Doświadczenie śmierci jest charakterystyczne zarówno dla tych, którzy nie znajdowali się w bezpośrednim niebezpieczeństwie, jak i dla osób, które miały wypadek samochodowy lub omal nie utonęły.

W badaniu uczestniczyły 1034 osoby z 35 krajów.

Ilustracja: Pixabay.com (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. gajowy 05.11.2019 13:46

  Przebywanie poza ciałem (jak i czasem) to klasyka działania psychodelików (nazywa się to fachowo – depersonalizacją). Niektórzy też doświadczają umierania (choć są zdrowi). Można widzieć anioły, demony i wszystko to co siedzi w podświadomości. Doświadczenia z psychodelikami zostały zdelegalizowane gdyż za dużo można by się dowiedzieć na temat mechanizmów funkcjonowania ludzkiej świadomość. A obecnie żądzący nami despoci sobie tego nie życzą.
  Wczęsniej taki LSD to był uznany lek, chętnie stosowany przez psychiatrów m.in. przy leczeniu uzależnień (same psychodeliki nie uzależniają).

 2. emigrant001 05.11.2019 18:27

  Żadne badanie przed i w momencie śmierci nie może potwierdzić istnienia życia po śmierci, bo nie ma takiej możliwości. Doznania mogą się różnić, ale wszystkie powstają w mózgu, który żyje nawet 3-5 min po śmierci klinicznej. Anioły, tunele tworzy mózg a nie jakaś siła wyższa.

 3. polantek 05.11.2019 22:44

  Tylko nie idź w stronę światełka bo trafisz do recyklingu dusz…

 4. poray 06.11.2019 08:46

  Powyższy tekst to stek banałów bez zrozumienia sedna zagadnienia. W tym przypadku proponuje się odnieść do tradycji religijnych Indoariów i Słowian. Mają one tysiące lat i są efektem praktyk i doświadczeń duchowych. Wynika z nich, że proces śmierci trwa od kilku do 49 dni. Samo połączenie świadomości z ciałem trwa do 3 dni (od chwili fizycznej śmierci, czyli zaniku funkcji mózgu). Z tej perspektywy powyższy tekst jak i badania są śmieszne, nie odnoszą się do niczego. Opis tego co się dzieje i co może odczuwać świadomość w procesie przechodzenia przez śmierć opisują mity wspomnianych kultur oraz takie księgi jak Bardo Thodol, oraz komentarze i wyjaśnienia do praktyk związanych z przechodzeniem przez ten proces (tu niestety trzeba mieć inicjację teksty te nie są powszechnie dostępne).
  Z perspektywy przytoczonych tradycji środki psychoaktywne do niczego nie przenoszą, są jedynie iluminacją umysłu. Mogą przedstawiać pewne obrazy spoza, ale bez odpowiedniej wiedzy (i inicjacji) szybciej poprowadzą na manowce niż do oświecenia:) o tym mówią nawet tradycje szamańskie, gdzie podkreśla się, że do środków takich sięgają szamani o mniejszych umiejętnościach a i tak konieczna jest do tego inicjacja szamańska (składająca się z 9 stopni).

 5. realista 06.11.2019 12:57

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.