Co czeka Hongkong w 2021 roku?

Opublikowano: 04.02.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1728

Jeszcze mroczniejsza przyszłość czai się tuż za rogiem. Niedawne masowe zatrzymania aktywistów i polityków prodemokratycznych w Hongkongu wywołały kolejne wstrząsy w mieście, które nie ma ostatnio zbyt wiele szczęścia. Oto 6 rzeczy, których można się spodziewać w tym roku.

1. Więcej aresztowań

Władze skupiają się już nie tylko na kierownictwie i uczestnikach protestów, ale także na osobach tylko pośrednio zaangażowanych we wspieranie grup antyrządowych. 14 stycznia, 11 osób zostało aresztowanych pod zarzutem rzekomej pomocy 12 innym ludziom w ucieczce na Tajwan, która miała miejsce w sierpniu 2020. Próba ucieczki została udaremniona przez chińską straż przybrzeżną, która aresztowała i oskarżyła całą dwunastkę o próbę nielegalnego przekroczenia granicy. Proces w Chinach kontynentalnych skończył się wyrokiem skazującym 10 więźniów na kary pomiędzy 3 a 7 lat pozbawienia wolności. Dwójka pozostałych jako, że była nieletnia, została wysłana spowrotem do Hongkongu.

Politolog Simon Shen twierdzi, że skoro Pekin postrzega każdą działalność prodemokratyczną jako wywrotową, to następnym logicznym i naturalnym krokiem będzie ich kryminalizacja. „Każda fizyczna lub wirtualna organizacja, każda osoba, która opowiada się za demokracją, każda grupa zawodowa(prawnicy, księgowi, pracownicy socjalni, a nawet pracownicy medyczni), która wspiera ruchy demokratyczne, każda platforma wymiany informacji(media klasyczne i internetowe, fora internetowe, blogi itp) staną się ofiarami represji. (Chiny-przy.tłumacza)Muszą przewrócić całe społeczeństwo do góry nogami aby ukończyć swój projekt – drugie, tym razem pełne zjednoczenie. Najłatwiej jest rozbić jajka w gnieździe wywracające je do górą do dołu. Aresztowania to tylko kwestia czasu”.

2. Blokada stron internetowych

14 stycznia lokalny dostawca internetu, Sieć Internetowa Hong Kong, potwierdził w rozmowie z The Stand News, że otrzymał pismo od Policji Hongkongu, w którym żądają likwidacji strony hostowanej na zagranicznym serwerze – hkchronicles.com.

Dostawca pod przymusem dostosował się i zablokował dostęp do strony, która poza listą biznesów i firm prodemokratycznych, zawierała także historie, filmy i inne dowody policyjnej brutalności i pacyfikacji protestów w 2019r. Portal ten publikuje także wizerunki i dane osobowe policjantów zaangażowany w akty przemocy przeciwko protestującym.

Podczas protestów w 2019, Minister Sprawiedliwości Hongkongu złożył skuteczny wniosek do Sądu Najwyższego o wydanie zakazu rozpowszechniania i publikowania „treści promujących przemoc”, wliczając w to forum LIHKG i komunikator Telegram. Ostatecznie policja nie zajęła się jednak tą sprawą.

Tym razem jednak nowe prawo zapewnia władzom prawną i fizyczną możliwość blokowania wybranych treści, nawet jeśli fizyczna lokalizacja ich serwera jest za granicą. Przewiduje się, że rząd w pełni i z całą stanowczością wykorzysta te uprawnienia.

3. Zagrożona niezawisłość sądów

System sądowniczy w Hongkongu, przypominający model anglosaski, stał się ostatnią instytucją chroniącą obywateli przed arbitralnymi aresztowaniami na mocy krajowego prawodawstwa w dziedzinie bezpieczeństwa.

Niezawisłość sądownictwa jest jednak zagrożona. Parlamentarzysta Tam Yiu-chung, wpływowy członek Narodowego Kongresu Ludowego, próbuje zebrać wystarczające poparcie dla przepisów, które na nowo zdefiniuje pojęcie niezależnego sądu.

W niedawnym artykule opublikowanym w „Bauhinia Magazine”, pismem związanym z Biurem Łącznikowym w Pekinie w Hongkongu, Tam napisał: „Wolne sądownictwo nie oznacza, że sędziemu wszystko wolno. Cóż, komuś niezawisłość pomyliła się z brakiem absolutnej odpowiedzialności. Komuś się wydaje, że sędzia postanawia sobie co chce„.

Wymarzony przez niego scenariusz, w którym władza wykonawcza w kontroluje sądownictwo już został zrealizowany. Nowe przepisy nadają Szefowej Administracji Hongkongu prawo mianowana sędziów, którzy będą nadzorować dowolnie wybrane sprawy.

4. Polityczna inwigilacja i redefiniowanie praw obywatelskich

12 stycznia Reuters opublikował artykuł cytujący anonimowe źródło z Pekinu, które potwierdziło, że system wyborczy Hongkongu może wkrótce zostać zreformowany tak, aby ograniczyć udział partii prodemokratycznych w przyszłych wyborach.

Lau Siu-kai, V-ce Przewodniczący Chińskiego Stowarzyszenia Studiów nad Hong Kongiem i Makau, jednego z wiądach, think-tanków w Hongkongu, przewiduje, że aby „upewnić się, że tylko prawdziwi patrioci kochający Hongkong” głosują, władze powołają specjalny, potajemny organ, który będzie weryfikował kandydatów. Dodaje, że Pekin już rozważa uniemożliwienie głosowanie mieszkańcom miasta, którzy nie posiadają chińskiego obywatelstwa , np. osiadłym tam posiadaczom brytyjskich paszportów zamorskich.

Zgodnie z zapisami nowej ustawy policja nie musi już także starać się o z zgodę sądu na wgląd do billingów czy wiadomości na popularnych komunikatorach. Aktywiści obawiają się, że teraz policja będzie ich nieustannie podsłuchiwać w celu zdobycia informacji, które miałyby im politycznie zaszkodzić.

5. Utrudnione zbieranie funduszy

Prochińscy politycy wzywają policję do wszczęcia śledztwa ws. działań zbiórek elektronicznych zbierających fundusze na pomoc i wspieranie demonstrujących. Jak donosi „Inmediahk”, lokalny ośrodek mediów obywatelskich, pro-chińska parlamentarzystka złożyła oficjalny wniosek do Sekretarza ds. Bezpieczeństwa Johna Lee, aby ten „proaktywnie badał te strony”.

Inny członek jej partii, Holden Chow Ho-ding dodatkowo zgłosił do władz Fundusz Humanitarny 612 za finansowe wspieranie aresztowanych, rannych lub zagrożonych przemocą podczas protestów wobec zmian w prawie ekstradycyjnym.

Policja ma teraz uprawnienia to zamrożenia aktywów podczas dochodzeń, jeśli powoła się na “bezpieczeństwo narodowe”. Dlatego nawet jeśli ostatecznie policji nie uda się zebrać dowodów i wnieść aktu oskarżenia przeciwko rozpracowywanym fundacjom czy organizacjom pozarządowym, to i tak będzie mogła zablokować ich konta. Zmusi ich to do zaprzestania działalności.

6. Prawo przeciw dezinformacji

Politycy popierający Pekin od dawna opowiadają się za ustawodawstwem ograniczającym rozprzestrzeniania się fake news. Obecnie rząd bada „luki” w miejskich przepisach, ich „załatanie” pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się rzekomych oszustw.

Sekretarz do spraw wewnętrznych Caspar Tsui podkreślił niedawno, że “ochrona bezpieczeństwa narodowego i porządku publicznego” będzie brana pod uwagę w każdym nowym ustawodawstwie: „Korzystanie przez kogokolwiek z prawa do wolności wypowiedzi pociąga za sobą szczególną odpowiedzialność i obowiązki, a zatem może podlegać pewnym ograniczeniom przewidzianym przez prawo. Ograniczenia te są niezbędne w celu zapewnienia poszanowania praw lub reputacji innych osób, do ochrony bezpieczeństwa narodowego lub porządku publicznego, a także zdrowia publicznego czy moralności”.

Przewodniczący Stowarzyszenia Dziennikarzy w Hongkongu, Chris Yeung, skrytykował tę propozycję: „Spójrz na przykład na Singapur. O ile Hongkong nie chce skończyć tak, jak Singapur, oczywiste jest, że te tak zwane “przepisy anydezinformacyjne” wykorzystywane są po prostu do ataku na wolność słowa i prasy, zamieniając je w prześladowania ze względów politycznych”.

Rząd Singapuru ma teraz uprawnienia do określanie co jest fake newsem, a co jest prawdą wedle nowego prawa. 10 lat grozi rozprowadzającym materiały uznane za rząd Singapuru za kłamstwo.

Autorstwo: Oiwan Lam
Tłumaczenie: Filip Gaffke
Źródło: pl.GlobalVoices.org

Źródła informacji

1. https://globalvoices.org/2021/01/06/mass-arrests-in-hong-kong-of-participants-in-the-pro-democracy-camps-july-2020-primaries/

2. https://www.scmp.com/news/hong-kong/politics/article/3117649/national-security-police-arrest-lawyer-and-10-others

3. https://www.thestandnews.com/politics/%E7%AA%81%E7%99%BC%E6%99%82%E7%A9%BA-%E6%9A%B4%E6%94%BF%E5%8A%87%E6%9C%AC-%E5%A4%A7%E6%90%9C%E6%8D%95%E4%B9%8B%E5%BE%8C/

4. https://uk.news.yahoo.com/hong-kongs-first-website-takedown-093534919.html

5. https://advox.globalvoices.org/2019/11/12/hong-kong-activists-denounce-court-ban-on-violent-content-as-a-threat-to-internet-freedom/

6. http://www.hkcna.hk/content/2021/0104/871548.shtml

7. https://www.reuters.com/article/hongkong-security-democracy/exclusive-china-plans-further-hong-kong-crackdown-after-mass-arrest-sources-idUSL4N2JJ1N3

8. https://www.thestandnews.com/politics/%E5%8A%89%E5%85%86%E4%BD%B3%E5%80%A1%E5%9C%8B%E5%AE%89%E5%85%AC%E7%BD%B2%E5%8A%A9%E5%AF%A9%E6%9F%A5%E7%AB%8B%E9%81%B8%E5%8D%80%E9%81%B8%E5%8F%83%E9%81%B8%E4%BA%BA-%E5%8F%AA%E5%AE%B9%E8%A8%B1%E4%B8%AD%E5%9C%8B%E7%B1%8D%E6%8A%95%E7%A5%A8/

9. https://www.reuters.com/article/us-hongkong-security-communications/hong-kong-security-chief-says-police-surveillance-under-security-law-is-not-subject-to-existing-rules-idUSKBN29K0UF

10. https://www.inmediahk.net/node/1080037

11. https://hongkongfp.com/2020/12/09/hong-kong-to-study-loopholes-in-current-laws-against-misinformation-as-press-freedom-advocate-raises-alarm/


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. vannamond 04.02.2021 13:58

    No po prostu skandal. Szykuje się nowy holocaust?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.