Co czeka Amerykę, gdy wybuchnie superwulkan?

Opublikowano: 01.09.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Według najnowszych badań efekty kolejnej erupcji wulkanu Yellowstone będą odczuwać mieszkańcy tak odległych miast jak Nowy Jork, Los Angeles czy Miami.

Naukowcy z United States Geological Survey stosując ulepszony model komputerowy zobrazowali potencjalny rozkład opadu popiołu, publikując mapy, które pokazują jak wiatry w różnych porach roku będą wpływać na rozmieszczenie opadu wulkanicznego.

Specjaliści wzięli pod uwagę także czas trwania erupcji. Badanie opublikowane w czasopiśmie “Geochemistry, Geophysics, and Geosystems” zawiera mapy z rozkładem pyłu wulkanicznego w przypadku erupcji trwającej miesiąc, tydzień oraz trzy dni we wszystkich porach roku.

Według nowych prognoz po erupcji Yellowstone grubość warstwy popiołu w Nowym Jorku wynosić będzie 2,5 cm, Los Angeles przykryje warstwa o grubości 5,2 cm, Waszyngton 2,9 cm natomiast Toronto znajdzie się pod warstwa popiołu wulkanicznego o grubości 3,7 cm. Miasta leżące bliżej Yellowstone otrzymają kolejno: Billings 142 cm, Casper 51 cm, Salt Lake City 24 cm natomiast Rapid City 20 cm.

Według autorów raportu miasta leżące na zachód od Yellowstone zostaną przykryte znacznie mniejszą warstwa popiołu niż miasta leżące na wschód od Yellowstone. “Jest rzeczą szaloną myśleć o tym, ponieważ nikt z nas jeszcze nie widział na oczy tak dużej erupcji jak ta, która może nastąpić w Yellowstone” – powiedział Larry Mastin hydrolog USGS , który pomógł opracować model Ash3D.

Jakub Lowenstern, naukowiec odpowiedzialny za Obserwatorium Wulkanologiczne Yellowstone oraz współautor badania stwierdził, że nadrzędnym celem badania jest bezpieczeństwo dla lotnictwa. W ten sam sposób naukowcy starali się przewidzieć skutki ewentualnego wybuchu wulkanu Eyjafjallajökull w 2010 roku.

Autor: staryzenek20
Na podstawie: www.theepochtimes.com
Źródło: Zmiany na Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MichalR
Użytkownik
MichalR

Ktoś kto wyciągał dane z pierwotnego (lub wtórnego) źródła wykazał się niekompetencją pisząc z jednej strony że uwzględniono w obliczeniach wiele zmiennych jak chociażby możliwy czas trwania erupcji (począwszy od kilku dni po wiele tygodni) na porze roku skończywszy, z drugiej strony stwierdził, że w konkretnych miastach będzie konkretna warstwa popiołów podana co więcej z dokładnością do centymetra.

Jeśli pozwalamy sobie na uproszczenie to to zaznaczmy! Powinno się przy uproszczeniu pojawić albo słowo około, albo maksymalnie, albo w ogóle można podać wartość w widełkach.

Film produkcji BBC “superwulkan” nakręcony parę lat temu w oparciu o podobne analizy, mówi o tym że w Nowym Yorku 2 cm warstwa popiołu będzie obecna o ile dojdzie do jednego z gorszych scenariuszy (a sama erupcja musiałaby trwać prawie miesiąc).

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ