Co chce nam powiedzieć Sławomir Mentzen?

Opublikowano: 31.10.2022 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1347

Bodaj jeden z pierwszych moich kontaktów z piewcą konserwatywno-liberalnych wartości nastąpił w wejściu do „Centrum Handlowego” Zenit w Tarnowie, ponad trzydzieści lat temu.

Człowiek ten, około dwudziestopięcioletni, z rozpalonym obliczem i oczami wskazującymi na odkrycie skarbu, podniesionym głosem i trzymając w ręku wówczas świeży i wspaniały, a dziś patrząc stary czarno-niebiesko-biały, poczciwego formatu „Najwyższy Czas!” wołał – wtykając im gazetę pod nos – do wchodzących i wychodzących ze sklepu: „Ludzie!!! Oszukują was! Patrzcie co tu napisane! UPR mówi, że…”.

Dla prawie wszystkich był to czysty wariat. Ale my już trochę wiedzieliśmy o co mu chodzi i patrzyliśmy na niego życzliwiej i ze zrozumieniem.

Minęły dekady. Konfederacja jest w Sejmie, a szef niejako dziedziczki UPR mówi wg „DoRzeczy” tak: „Tłumaczył, że w pierwszej kolejności podatki należy uprościć. – Nie da się ich szybko obniżyć z tego powodu, że musimy finansować nasze wydatki. Do momentu, kiedy nie obniżymy wydatków, poziom opodatkowania musi pozostać na mniej więcej podobnym poziomie – powiedział, wskazując, że sam proces można szybko uprościć (…)”.

Przypomniało mi to obraz sprzed kilku dobrych lat – jeśli nie mylę osoby – kreślony przez pana Andrzeja Sadowskiego lub pana Roberta Gwiazdowskiego z Centrum im. Adama Smitha i pokazujący dźwiganie przez nas obciążeń dla państwa polskiego. Nie dość, że są one w „ciekawy” sposób rozkładane na Polaków i firmy zagraniczne, którym … płacimy za to by mogły zarabiać w Polsce i płacić tu niskie podatki i składki, to jeszcze dźwigamy ten ciężar przywiązany często jak kamień sznurem do szyi, a można by chociaż nieść go na górę w plecaku…

Oczywiście zżymamy się energicznie na to opowiadanie, gdyż chcemy znacznie zmniejszyć rozmiar tego kamienia w plecaku czy poza nim. Ale kto raz coś dźwigał wie, że sposób noszenia ma duże znaczenie dla stanu naszych sił po tej czynności. Zwłaszcza z wiekiem.

O tym zdaje się nam mówić – trochę pod prąd naszym wciąż młodzieńczym porywom – pan Sławomir Mentzen.

A co warto jeszcze docenić, mówi tak, jakby mu zależało, by przekonać do tego ludzi. Nie mówi do dźwigających codzienność Polaków jak do najaranych nastolatków, że remont naszego wspólnego domu będzie polegał na tym, że rozwali się, trotylem najlepiej, to co jest i będzie trzeba sobie radzić („zlikwidować ZUS, podatki i pozwolić ludziom działać”). Tłumaczy powoli, krok po kroku, jak mądry dentysta dziecku będącemu pierwszy raz w gabinecie, którego nie można wystraszyć na całe życie (copyright pan Tomasz Zieliński z „Okienka”). Mówi w istocie, że nasz dom choć dość okazały to coraz w nim trudniej funkcjonować, zarządzają nim de facto inni spoza domu wbrew interesom wspólnoty mieszkańców i wymaga gruntownego remontu, żeby ustał w obliczu burz i huraganów. I będzie piękny i aż będzie się w nim chciało żyć.

Ale to delikatna sprawa robić remont generalny, gdy w środku mieszkają ludzie i trzeba najpierw trochę odgruzować, udrożnić przejścia, wzmocnić tym wiarę we własne siły mieszkających tu ludzi, nie doprowadzać ich do wzburzenia i nie skłócić pomiędzy sobą i z ekipą remontową. Dopiero wtedy można przystąpić do przemyślanej przebudowy ścianek działowych, stropów, fundamentów, dachu, a na końcu zrobić nową elewację.

To roztropne tak przemawiać do ludzi. Przemodelowanie państwa to operacja na żywym organizmie. Dobrze gdy chirurg nie dokazuje jak rzeźnik pracujący przy sprzedaży drzwi, ten z Kabaretu Moralnego Niepokoju. Takim sprzedawcom nie idzie w rzeczywistości najlepiej. Choć z rozbawieniem ogląda się ich w kabarecie.

Dobrze to widać na wdrażaniu cepem, przez pana Morawieckiego i PiS, rozkazów dotyczących „IV rewolucji ponoć przemysłowej”, czyli atrapie poprzednich procesów samoistnego rozwoju technicznego.

Robione jest to dokładnie wg scenariusza jaki wyłożył ów prezes banku (MM – „wszystkie banki są służb”, tamże) w nagraniu z „Sowy” z bodaj 2014 r.: obniżenie oczekiwań – najlepsza jest wojna, wywołanie kryzysu we wszystkich obszarach życia, odebranie ludziom kapitału i wolności, upodlenie ich i wzięcie na smycz. I wtedy wszystko ruszy i się odbudujemy…

U nas dochodzi jeszcze – będące zwykłą zdradą polskich spraw – odejście od suwerennych, rozproszonych źródeł energii na rzecz scentralizowanych i zewnętrznych. Brak importu lub kilka dobrze poprowadzonych rakiet załatwia wówczas sprawę całemu krajowi. Chyba, że „musimy”, bo tak każą nam sojusznicy. Ok. W zamian za co? Wiemy chociaż? A za „moment” to samo może być z żywnością.

Skoro godzimy się na unijny zakaz pojazdów emitujących naturalny w przyrodzie CO2, to rząd zgodzi się na zakaz zwierząt emitujących metan. Skoro pod hasełkami patriotycznymi zaorał kopalnie to czemu nie hodowlę? Producenci mięsa z trawy i mleka z drożdży już są gotowi. W każdym razie często o tym czytam w „The Jerusalem Post”.

Marzy mi się więc, by Konfederacja zasięgnęła opinii dobrego budowlańca od „remontów generalnych z ludźmi w środku”, specjalisty od – jak to się nowocześnie mówi – „zarządzania zmianą” czy specjalisty od dobrego słuchania ludzi, na przykład wspomnianego już przed chwilą pana Tomasza Zielińskiego.

Można oczywiście po staremu, ale robiąc to samo nie oczekujmy innych niż przez lata rezultatów.

Autorstwo: Wojciech Popiela
Źródło: ProKapitalizm.pl

17

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Stanlley 31.10.2022 21:51

  Warto przypomnieć słowa dr ekonomi Mentzena – po pierwsze obraził głowę innego państwa nazywając prezydenta mordercą, pod drugie wg dra ekonomi w naszym interesie jest płacić horendalne stawki za energię – i w domyśle zarzynać gospodarkę…

  Jakieś pytania?

 2. kufel10 01.11.2022 05:23

  @ Stanlley
  Wysłuchałem dziesiątki jego przemówień i wywiadów, byłem “na piwie” – ogólnie chłop dobrze mówi, mówi o uczciwości, o praworządności, jest pracowity, daje POZYTYWNY przykład, zachęca do pozytywnej pracowitej postawy, udziela porad, wyjaśnia zawiłości prawa. Ciągnie tłumy młodych przedsiębiorców. Czy tak myśli, czy to koń trojański, tego nie wiemy, wiemy co mówi i wiemy że zachęca do myślenia, do bycia pracowitym – to oddziaływanie pozytywne. A ty wyłuskałeś jakieś dwa drobiazgi i na tej bazie oceniasz negatywnie całokształt osobowości? To na kim mają się ludzie wzorować, na marjuszu z bloków żłopiącym harnasia z bjerdąki, który wstaje o 6 do roboty u pana niemca za 4 euro na godzine a jego “współtworząca ognisko rodzinne” dżesika ciągnie benefity na samotnie wychowującą, bo sie uczyć nie chciało, bo sie telewizje oglądało i w bramie stało?

 3. Admin WM 01.11.2022 06:45

  Trzeba pamiętać, że według planów elit ujawnionych w filmie „Szach-mat dla ludzkości”, jednym z punktów jest po obaleniu rządów przez rozwścieczony tłum (wariant ekstremalny, jeśli rządzący nie dadzą rady utrzymać się u władzy) oddanie władzy kontrolowanej opozycji, którą ludzie wybiorą i zaufają, a ona ich zdradzi i zgodzi się na plan stworzenia rządu światowego i NWO. Konfederacja właściwie nic nie robi, tylko mówi i jest jedyną antysystemową opozycją widoczną w mediach. Poprosiłem Konfederację (Brauna i Mentzena) o pomoc w walce z cenzurą z ABW, kiedy ABW nas zablokowała. I co? Olali nasz portal i nie odpisali! A wysłałem kilka wiadomości na różne sposoby. Dlatego podejrzewam, że to właśnie kontrolowana opozycja, która ma zagospodarować głosy niezadowolonych obywateli przez te same siły, które kontrolują PiS, PO, Lewicę i całą resztę.

 4. Jefferson 01.11.2022 12:16

  @Admin: być może tak jest, a być może portal Wolne Media jest mimo długiego stażu traktowany jako marginalny projekt o nikłym zasięgu, z którym nie trzeba się liczyć, o czym mogą nieraz świadczyć trudności z zebraniem środków na jego działalność. Trudno powiedzieć…

  Nie chciałbym osobiście wpaść w paranoję, że wszędzie zdrajcy i złodzieje. Mam wątpliwości co do stuprocentowej klarowności i uczciwości środowisk wolnościowych, bo wiadomo, że polityka to szambo i nie da się w niej funkcjonować bez gnoju na sobie. Jednak totalne zwątpienie w realną siłę mogącą się przeciwstawić powszechnie panującemu nowotworowi politycznemu odbiera mi nadzieję na jakiekolwiek pozytywne zmiany, a tym samym czyni życie nieznośnym. Być może przemawia przeze mnie naiwność, ale… trzeba wierzyć, bo wiara czyni cuda 😉

 5. kufel10 02.11.2022 04:24

  Panowie może jeszcze być tak, że menceny czy brałny wiedzą na co sobie mogą pozwolić, czyli “rób co chcesz ale naszych nie ruszaj”. Jak przekroczą granice to głowa poleci. Dlatego ADMINowi nie pomogli. KOlega mój oczytany mówi, że brałn to jezuita, czyli spełnia tutaj swoją funkcję. W każdym razie ma ciekawą dykcję i przyjemnie się go słucha, lepsze to niż reklamy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.