Co będzie dla nas oznaczać przebiegunowanie Ziemi?

Opublikowano: 24.08.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 980

Naukowcy z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze odkryli, że przebiegunowanie Ziemi niemal całkowicie pozbawi ją ochrony przed różnymi formami promieniowania kosmicznego, co przyśpieszyłoby ewolucję zwierząt i negatywnie wpłynęłoby na ludzi. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „PNAS”.

Położenie biegunów jest zmienne. Zmiana następuje co 450 tys. lub milion lat. Dowód na to naukowcy odkryli w strukturze starożytnych glin i skał wulkanicznych.

Badacze twierdzą, że ten proces mógł rozpocząć się niedawno, bo natężenie pola magnetycznego Ziemi znacznie zmniejszyło się w ciągu ostatnich trzech stuleci.

Australijscy naukowcy spróbowali wyjaśnić, co czeka naszą planetę w tym przypadku. W tym celu przeanalizowali konsekwencje wcześniejszych zmian biegunów na postawie stalaktytów i stalagmitów, które powstawały w jaskini Sanxing na południu Chin przez setki tysięcy lat.

Badając ich strukturę, specjaliści ustalili, że około 98 tys. lat temu doszło do serii zdarzeń przypominających bardzo ostrą i silną zmianę biegunów: oś magnetyczna kilkukrotnie zmieniała położenie, a natężenie spadło ze 100 do 10% w ciągu stu lat. Oś przesuwała się na północ, południe, zachód lub wschód o 30-40 stopni.

Jeśli statystyki nie kłamią, pole magnetyczne Ziemi w zasadzie całkowicie zanikało podczas tego procesu, dlatego Słońce mogło z łatwością bombardować planetę naładowanymi cząsteczkami. Naukowcy sugerują, że podobne kataklizmy przyśpieszały ewolucję zwierząt i roślin, przeszkadzały w migracji ptaków, a dziś spowodowałyby poważne problemy w działaniu linii energetycznych i zniszczyłyby wszystkie satelity na orbicie.

Naukowcy mają nadzieję, że ludzkość zdąży się przygotować na kolejne przebiegunowanie, zanim to nastąpi.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.