Co 10 dziecko urodzone w Polsce będzie obcokrajowcem

Opublikowano: 28.02.2023 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1800

Już blisko 5 procent dzieci urodzonych w ubiegłym roku w naszym kraju nie było Polakami. Pod tym względem w przeciągu zaledwie pięciu lat odnotowano blisko pięciokrotny wzrost. Tak zwani eksperci wypowiadający się dla portalu PulsHR.pl uważają, że trend ten będzie się jedynie nasilał, dlatego już niedługo co dziesiąte dziecko urodzone na terytorium Polski będzie obcokrajowcem.

Główny Urząd Statystyczny podał niedawno, że w 2022 roku za prawie 5 proc. wszystkich urodzeń dzieci w Polsce odpowiadały osoby nieposiadające polskiego obywatelstwa. Tymczasem w 2017 roku odsetek ten wynosił zaledwie 1 proc., natomiast w „pandemicznym” roku 2020 przekroczył on pierwszy raz próg 2 proc.

Za blisko 85 proc. urodzeń dzieci obcokrajowców odpowiadają obywatelki Ukrainy. Warto podkreślić, że jeszcze w 2014 roku odsetek ten wynosił 22 proc., a właśnie wówczas zaczynała się masowa imigracja (nie tylko) Ukraińców do naszego kraju.

Trend ten ma tylko rosnąć, co prognozują w rozmowie z portalem PulsHR.pl tak zwani eksperci. Według Krzysztofa Inglota ze ściągającej imigrantów agencji zatrudnienia Personnel Service „w przeciągu najbliższych 5 lat, a może szybciej, dojdziemy do poziomu 10 proc. urodzeń dzieci obcokrajowców w Polsce w ogóle rodzących się dzieci”.

Najnowsze dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazują z kolei na liczbę obcokrajowców znajdujących się na polskim rynku pracy. W grudniu 2022 roku ubezpieczonych było 1 mln 63 tys. obcokrajowców, co oznacza wzrost o blisko 191,7 tys. w stosunku do danych z początku roku.

Na podstawie: PulsHR.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Baltazar Bombka 28.02.2023 14:38

    Przecież nasi bracia Słowianie że wschodu to nie obcokrajowcy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.