Cisco oskarżone o udział w tworzeniu Wielkiej Zapory Ogniowej w Chinach

Opublikowano: 29.05.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 593

Firma miała się w ten sposób przyczynić do tortur członków ruchu Falun Gong, niektórzy z nich swoją działalność przypłacili życiem. Cisco zdecydowanie zaprzecza wszelkim oskarżeniom.

W ubiegły czwartek Human Rights Law Foundation w imieniu ruchu Falun Gong złożyła w Sądzie Okręgowym dla Północnego Okręgu Kalifornii w San Jose pozew przeciwko firmie Cisco, w którym zarzuca jej udział w tworzeniu systemu chińskiej cenzury. Dostarczone przez firmę produkty i usługi miały bezpośrednio pomóc w ściganiu członków zakazanego w Państwie Środka ruchu – pisze New York Times.

Według pozwu Cisco miała pomóc w zaprojektowaniu Wielkiej Zapory Ogniowej, wymienia się w nim osoby bezpośrednio za to odpowiedzialne, w tym dyrektora generalnego firmy Johna T. Chambersa. Co więcej, podczas składania oferty Cisco miała używać języka znanego z czasów chińskiej Rewolucji Kulturalnej.

Fundacja w pozwie podkreśla, że Cisco, poprzez swój udział w stworzeniu systemu cenzury, przyczyniła się bezpośrednio do cierpień członków Falun Gong. Podniesiono, że aresztowani członkowie byli torturowani – jeden został pobity na śmierć, inny znikł bez wieści, przypuszcza się, że także nie żyje.

Pozew oparty jest przede wszystkim na dokumentach wewnętrznych firmy. Ta utrzymuje jednak, że nie miała nic wspólnego z tworzeniem Zapory Ogniowej i zapowiedziała walkę w obronie dobrego imienia. Pierwsze informacje na temat możliwego udziału Cisco wypłynęły już w roku 2004 w książce Losing the New China: A Story of American Commerce, Desire and Betrayal autorstwa Ethana Gutmanna. Cisco utrzymywała wtedy, że zawarte w niej materiały dotyczące firmy były dziełem pracownika niskiego szczebla.

W wydanym oświadczeniu dodała, że nie jest operatorem żadnej sieci w Chinach ani też nie dostosowuje swoich produktów, by wspierać cenzurę bądź inne formy represji. Na to odpowiedź będzie próbował znaleźć sąd. The Guardian zauważa jednak, że w sytuacji, gdy analogiczne doświadczenia, co Cisco, posiada rodzima firma Huawei, nie wydaje się koniecznym, by Pekin prosił amerykańskie przedsiębiorstwo o pomoc.

Opracowanie: Michał Chudziński
Na podstawie: New York Times, The Guardian
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Dobrodziej 29.05.2011 13:08

    Żądzą zysku już dawno wypleniła podstawowe wartości z korporacji. Kasa jest najważniejsza dla nich. Smutne.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.