Ciemnoskórzy i Indianie częściej łapani bez biletu z powodu uprzedzeń?

Opublikowano: 10.04.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 532

Ciemnoskórzy i ludność rdzenna to grupy, które nieproporcjonalnie często uczestniczą w incydentach, do których dochodzi w TTC. Ta „nieproporcjonalność” jest na tyle duża, że można podejrzewać istnienie pewnych uprzedzeń, mówią badacze z UofT. „Gdyby ludzie byli traktowani równo przez strażników TTC, nie mielibyśmy takich rozbieżności w statystykach”.

Dane zbierane przez straż TTC w latach 2008–2018 zostały przeanalizowane przez dwóch naukowców z University of Toronto w Kanadzie. Dotyczyły 121 000 udokumentowanych incydentów.

Okazało się, że osoby ciemnoskóre, stanowiące 8,8 proc. populacji Toronto, uczestniczyły w 19,2 proc. incydentów. Ludność rdzenna uczestniczyła w 3 proc. zdarzeń, mimo że jej przedstawiciele to zaledwie 0,8 proc. mieszkańców Toronto.

Udział w incydentach ludności białej odpowiada jej udziałowi w społeczeństwie. W przypadku innych grup etnicznych uczestnictwo w zdarzeniach było mniejsze niż mogłoby to wynikać z liczebności populacji tej grupy.

Autorzy analizy zwracają uwagę, że nierówność rasowa w TTC spadała w kolejnych latach. W 2008 roku udział ciemnoskórych w incydentach w TTC był aż trzy razy większy niż ich udział w populacji miasta. W 2018 roku współczynnik spadł do 1,76. Jeśli chodzi o ludność rdzenną, to w 2008 roku odsetek incydentów z udziałem Indian był sześć razy większy niż ich udział w społeczeństwie. W 2018 z kolei incydentów, w które zaangażowana była ludność rdzenna, odnotowano mniej niż wynikałoby z wielkości populacji.

Warto jednak pamiętać, że nierówności rasowe niby zanikają, ale też coraz częściej dane o rasie są niekompletne. Czyli wyniki mogą być obarczone coraz większym błędem. Autorzy sugerują, że braki w danych mogą nawet służyć maskowaniu niekorzystnych tendencji. Dodają przy tym, że dane przedstawiały się podobnie we wszystkich kategoriach wykroczeń, na wszystkich trasach i we wszystkich lokalizacjach.

W czwartek szef TTC, Rick Leary, odnosząc się do raportu, zadeklarował, że wnioski z analizy będą miały wpływ na dokonywane zmiany w kulturze organizacji i nadanie priorytetów różnorodności i inkluzywności.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o