Ciekawa struktura galaktyki NGC 2768

Opublikowano: 18.04.2013 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2

Delikatna poświata widoczna na obrazie z NGC 2768 to eliptyczna galaktyka zlokalizowana w północnej konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy.

Zdjęcie zostało wykonane przez Teleskop Hubble’a i ukazuję pylastą strukturę otaczającą centrum galaktyki która formuję swoisty świecący pierścień wokół galaktyki.

Pył w NGC 2768 formuję zawiłą sieć węzłów i włókien. W centrum galaktyki znajdują się natomiast dwie niezwykle drobne, w kształcie litery S jety. Te dwa strumienie materiału wybiegają na zewnątrz galaktycznego centrum po zakrzywionych drogach i są one maskowane poprzez plątaninę ciemnego pyłu który obejmuję galaktykę.

Takie jety są związane z bardzo aktywnym centrum NGC 2768 co z kolei sugeruję iż znajduję się tam super-masywna czarna dziura. Czarna dziura przyspiesza i zasysa gaz z sąsiedztwa tworząc strumień wirującego materiału zwanego dyskiem akrecyjnym. Taki dysk z kolei wyrzuca materiał w postaci wysoko energetycznych jetów.

Na podstawie: phys.org
Źródło: Losy Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o