Choroby weneryczne mogą zagrażać ludzkości

Opublikowano: 20.05.2018 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 916

Trwający obecnie wyścig zbrojeń między ciągle mutującymi się bakteriami, a antybiotykami spowodował wzrost zachorowań na odporną na leki rzeżączkę.

Rzeżączkowe zapalenie okolicy oczu u noworodka

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ogłosiło, że w ostatnich miesiącach odnotowano wzrost liczby zachorowań na odporną na leki rzeżączkę. Udokumentowano trzy nowe przypadki w Europie i Australii w okresie od lutego do marca.

Rzeżączka jest jedną z najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową. Około 10 procent mężczyzn i 50 procent kobiet przechodzi ją bezobjawowo, ale wiele osób doświadcza nieprzyjemnych objawów. Nieleczona choroba może prowadzić do zapaleń narządów rodnych u kobiet i niepłodności u obu płci.

Ta infekcja bakteryjna zazwyczaj jest leczona dwoma powszechnie stosowanymi antybiotykami, azytromycyną i ceftriaksonem. Wydaje się jednak, że coraz więcej szczepów bakterii wyewoluowało i stało się odporne na te leki. Rzadziej stosowane antybiotyki posiadają pewną skuteczność, jednak nie potrwa ona już długo.

Przez ponad 70 lat ludzie silnie polegali na antybiotykach i środkach przeciwdrobnoustrojowych, aby zwalczać infekcje bakteryjne. Z powodu tego powszechnego nadużywania leków, wiele zakaźnych organizmów dostosowało się i rozwinęło odporność na leki, czyniąc je mniej skutecznymi.

Do 2050 roku infekcje te mogą zabijać ponad 10 milionów ludzi każdego roku na całym świecie. Co roku notuje się wzrost zachorowań na odporne na leki mutacje chorób. Jednym z trzech najważniejszych zagrożeń jest Neisseria gonorrhoeae, bakteria odpowiedzialna za rzeżączkę.

Autorstwo: B
Zdjęcie: J. Pledger, CDC (CC0)
Na podstawie: iflscience.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.