Chiny zwiększają wydobycie węgla

Opublikowano: 19.01.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1472

Chińska Republika Ludowa z miesiąca na miesiąc bije kolejne rekordy w zakresie ilości wydobywanego węgla. Zapotrzebowanie odbijającej się po koronawirusowym kryzysie gospodarki, połączone z niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi oraz rosnącymi cenami surowca na rynkach światowych, spowodowała wzrost produkcji węgla w Chinach do blisko czterech miliardów ton.

Tylko w grudniu ubiegłego roku, według danych chińskiego urzędu statycznego, w Państwie Środka wydobyto 384,67 mln ton paliw kopalnych. W ujęciu rocznym oznacza to wzrost o dokładnie 7,2 proc. Tym samym w Chinach pobito rekord ustanowiony zaledwie miesiąc wcześniej, gdy tamtejsze kopalnie wyprodukowały 370,84 mln ton węgla.

Ogółem przez cały 2021 rok chińskie kopalnie wydobyły 4,07 mld ton węgla, a więc o 4,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie w ubiegłym roku wyprodukowano o 10,3 proc. więcej energii, czyli blisko 8,31 biliona kilowatogodzin (kWh).

Władze w Pekinie w październiku ubiegłego roku nakazały górnikom pracować z maksymalną wydajnością, aby zaspokoić zapotrzebowanie grzewcze na zimę i nie dopuścić do powtórki sytuacji z września. Wówczas doszło do ogólnokrajowego kryzysu energetycznego. Zakłócona była więc działalność przemysłowa i wzrosła inflacja.

Zwiększone wydobycie węgla w Państwie Środka jest głównie następstwem wzrostu cen surowca na rynkach światowych. Było to spowodowane między innymi ograniczeniem eksportu węgla z Indonezji do Chin. Indonezyjczycy stali się tymczasem światowym liderem w wydobyciu tego surowca energetycznego.

Na podstawie: Reuters.com, Bankier.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Baltazar Bombka 20.01.2022 12:38

    W “komunistycznych” Chinach rozumieją prawo popytu i podaży. A “postępowa” Europa tonie w oparach lewackich utopii.

  2. AnAnnaKang 20.01.2022 15:15

    Wydobycie węgla w Chinach odbywa się głównie prowincji Shanxi, leżącej w środkowej części kraju.

    Stare zlikwidowane kopalnie powróciły „do łask”.
    Przedsiębiorstwa państwowe otrzymały pozwolenie na budowę nowoczesnych kopalń węgla, które są jednak o mniejszej mocy produkcyjnej niż te dawne przymitywne.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.