Chiny zdelegalizowały handel kością słoniową

Opublikowano: 04.01.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Wraz z początkiem nowego roku Chiny wprowadziły zakaz importowania kości słoniowej i rogów nosorożców oraz wszelkich powiązanych z nimi produktów. Państwo Środka było dotychczas ich największym konsumentem na świecie, co wspierało kłusownictwo w Afyce i przyczyniało się do depopulacji słoni i nosorożców. Decyzja ta ma ogromne znaczenie dla uratowania gatunków zwierząt przed wyginięciem.

Szacuje się, że każdego roku ginie około 30 tysięcy słoni afrykańskich. Kość słoniowa posiada w Azji bardzo wysoką wartość. Kłusownicy zabijają słonie oraz nosorożce, aby zdobyć rogi i sprzedać je na rynku azjatyckim. Kilogram sproszkowanego rogu można tam opchnąć za kilkadziesiąt tysięcy dolarów, zaś w Wietnamie, gdzie panuje mit o jego nadzwyczajnych właściwościach leczniczych kupcy zapłacą za niego nawet 300 tysięcy dolarów.

Słonie i nosorożce to najbardziej zagrożone zwierzęta Afryki w wyniku nielegalnego kłusownictwa. W przeciągu ostatnich 10 lat populacja słoni w Afryce Środkowej zmniejszyła się aż o 70%, zaś nosorożce znajdują się na skraju wyginięcia.

Na początku 2017 roku Chiny zapowiadały zamknięcie legalnego rynku kości słoniowej i rogów nosorożców, a z dniem 1 stycznia 2018 roku zakaz oficjalnie wszedł w życie, co zostało uznane przez organizacje zajmujące się ochroną zwierząt za wielki sukces. Państwowe media piszą, że w przeciągu roku kość słoniowa straciła w Chinach już 65% swojej wartości, natomiast liczba konfiskat tego materiału spadła aż o 80%.

W zeszłym roku Chiny przygotowywały się do implementacji zakazu zamykając wszystkie oficjalne sklepy i faktorie, w których można było legalnie zakupić kości słoniowe, rogi nosorożców i wszelkie związane z nimi wyroby. Import tego materiału został właśnie zdelegalizowany, co powinno ułatwić ochronę słoni i nosorożców w Afryce.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: BBC.com
Zdjęcie: dniyer (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
arthur
Użytkownik
arthur

Co za brednie. Nowe prawo nie zmieni NIC, jeśli chodzi o popyt. Czyli NIC nie zmieni się w zagrożeniu dla słoni i nosorożców. Zmieni się tylko kieszeń do której wpadną (większe teraz) zyski z handlu. I jak zwykle będzie to kieszeń głównych graczy na nowym, czarnym rynku. Genialna strategia- przesunąć do szarej strefy coś, co chciałbym kontrolować.