Chiny zdelegalizowały handel kością słoniową

Opublikowano: 04.01.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 584

Wraz z początkiem nowego roku Chiny wprowadziły zakaz importowania kości słoniowej i rogów nosorożców oraz wszelkich powiązanych z nimi produktów. Państwo Środka było dotychczas ich największym konsumentem na świecie, co wspierało kłusownictwo w Afyce i przyczyniało się do depopulacji słoni i nosorożców. Decyzja ta ma ogromne znaczenie dla uratowania gatunków zwierząt przed wyginięciem.

Szacuje się, że każdego roku ginie około 30 tysięcy słoni afrykańskich. Kość słoniowa posiada w Azji bardzo wysoką wartość. Kłusownicy zabijają słonie oraz nosorożce, aby zdobyć rogi i sprzedać je na rynku azjatyckim. Kilogram sproszkowanego rogu można tam opchnąć za kilkadziesiąt tysięcy dolarów, zaś w Wietnamie, gdzie panuje mit o jego nadzwyczajnych właściwościach leczniczych kupcy zapłacą za niego nawet 300 tysięcy dolarów.

Słonie i nosorożce to najbardziej zagrożone zwierzęta Afryki w wyniku nielegalnego kłusownictwa. W przeciągu ostatnich 10 lat populacja słoni w Afryce Środkowej zmniejszyła się aż o 70%, zaś nosorożce znajdują się na skraju wyginięcia.

Na początku 2017 roku Chiny zapowiadały zamknięcie legalnego rynku kości słoniowej i rogów nosorożców, a z dniem 1 stycznia 2018 roku zakaz oficjalnie wszedł w życie, co zostało uznane przez organizacje zajmujące się ochroną zwierząt za wielki sukces. Państwowe media piszą, że w przeciągu roku kość słoniowa straciła w Chinach już 65% swojej wartości, natomiast liczba konfiskat tego materiału spadła aż o 80%.

W zeszłym roku Chiny przygotowywały się do implementacji zakazu zamykając wszystkie oficjalne sklepy i faktorie, w których można było legalnie zakupić kości słoniowe, rogi nosorożców i wszelkie związane z nimi wyroby. Import tego materiału został właśnie zdelegalizowany, co powinno ułatwić ochronę słoni i nosorożców w Afryce.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: BBC.com
Zdjęcie: dniyer (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. arthur 04.01.2018 18:15

    Co za brednie. Nowe prawo nie zmieni NIC, jeśli chodzi o popyt. Czyli NIC nie zmieni się w zagrożeniu dla słoni i nosorożców. Zmieni się tylko kieszeń do której wpadną (większe teraz) zyski z handlu. I jak zwykle będzie to kieszeń głównych graczy na nowym, czarnym rynku. Genialna strategia- przesunąć do szarej strefy coś, co chciałbym kontrolować.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.