Chiny zbyt drogie dla „januszy biznesu”

Opublikowano: 23.09.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2572

Polskie przedsiębiorstwa inwestujące w Chińskiej Republice Ludowej nie mogą już liczyć na tanią siłę roboczą, dlatego z powodu wzrostu pensji w tym kraju postanowiły one przenieść swoją produkcję z powrotem do kraju. Niektórzy postanowili jednak pozostać, ponieważ dzięki temu mają łatwy dostęp do chińskiego rynku wewnętrznego, który na dodatek charakteryzuje się dużo większym zaawansowaniem technologicznym.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat pensje w Państwie Środka wzrosły o blisko 70 proc. Obecnie więc w Szanghaju, czyli mieście z najwyższymi wynagrodzeniami, średnie uposażenie wynosi już 3837 złotych na rękę, a więc o blisko 300 złotych więcej niż w Polsce. Sama pensja minimalna w Chinach wynosi z kolei około 1,3 tysiąca złotych, natomiast stawka godzinowa 11,30 złotego. Z tego powodu Chiny stały się już za drogie dla części polskich przedsiębiorstw, które przeniosły swoją produkcję z powrotem nad Wisłę.

Część polskich firm postanowiło jednak pozostać nad Jangcy. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest dużo bardziej chłonny rynek wewnętrzny Chin, a także fakt, iż państwo to znajduje się na dużo wyższym poziomie zaawansowania technologicznego od Polski.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. KubaD. 23.09.2018 16:15

    @pudson: bo tak jest?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.