Chiny zapowiadają ochronę środowiska, walkę z korupcją i terroryzmem

Opublikowano: 06.03.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 442

Premier Chin Li Keqiang oświadczył 5 marca, otwierając w Pekinie tegoroczne obrady Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (chińskiego parlamentu), że władze wypowiadają wojnę zanieczyszczeniu środowiska, korupcji i terroryzmowi.

Li zapowiedział, że wzrost gospodarczy Chin w 2014 roku powinien wynieść 7,5 proc., zaś inflacja – 3,5 proc. Płace mają wzrosnąć o 4,6 proc.

Premier ujawnił też plany zwiększenia budżetu obronnego o 12,3 proc. Wydatki obronne Państwa Środka w tym roku wzrosną do 808,23 mld juanów, czyli równowartości 132 mld dolarów. Środki te zostaną przeznaczone na modernizację armii, poprawę jej wydajności oraz “zwiększenie możliwości odstraszających i bojowych w erze informacji”.

Zdecydowanie wypowiemy wojnę zanieczyszczeniu środowiska, tak jak wypowiedzieliśmy wojnę ubóstwu – powiedział Li. Ograniczanie zanieczyszczeń, osiągające miejscami wskazania niebezpieczne dla otoczenia i ludzkiego życia, ma być realizowane za pomocą reform w wycenie energii oraz odejście od paliw kopalnych.

Li oświadczył, że rząd “ostro rozprawi się” z “brutalnymi zbrodniami terroryzmu”. Kilka dni przed rozpoczęciem posiedzenia Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych krajem wstrząsnął atak nożowników, którzy na dworcu w Kunming zabili 29 ludzi, a ranili ponad 140. O atak obwiniono separatystów z Sinkiangu (Xinjang), położonej na północnym zachodzie ojczyzny muzułmańskich Ujgurów.

W trwających 10 dni obradach bierze udział około 3 tysięcy delegatów z całego kraju.

Chiny, druga co do wielkości gospodarka świata, w 2013 roku zanotowały wzrost gospodarczy sięgający 7,7 proc. PKB – dokładnie tyle samo, ile rok wcześniej. To najniższy wskaźnik od 13 lat.

Autor: jkl
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.