Chiny wystrzeliły satelitę do obserwacji Słońca

Opublikowano: 16.10.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1998

Zgodnie z oświadczeniem Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej, w czwartek z kosmodromu Taiyuan wystrzelono pierwsze chińskie obserwatorium solarne – Xihe. Satelita o masie 550 kilogramów i szacowanej żywotności trzech lat, będzie działać na orbicie synchronicznej do Słońca.

Satelita Xihe ma za zadanie rejestrować zmiany temperatury i prędkości atmosfery podczas erupcji słonecznych oraz dostarczać danych do badań dynamiki i fizycznych mechanizmów erupcji. Do cech platformy należą ultrawysoka dokładność i ultrastabilność. Urządzenie nosi imię bogini Xihe z chińskiej mitologii, która według legendy urodziła dziesięć słońc.

Chiny posiadały naziemną sieć monitoringu słonecznego, ale do tej pory brakowało danych optycznych spoza atmosfery. Aby wypełnić te lukę, pierwszy satelita słoneczny będzie monitorował erupcje na powierzchni Słońca i zbierał dane w zakresie widzialnego widma za pomocą pokładowego spektrometru.

Autorstwo: M@tis
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Radek 24.10.2021 15:50

    Dlaczego na stronie głównej jest “Sprawca wtargnął do biura deputowanego”? Jako rozwinięcie tytułu.

  2. Admin WM 25.10.2021 07:19

    Miał być inny artykuł, ale finalnie dałem inny i zapomniałem poprawić zajawki. Już poprawiam.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.