Chiny ważne w Davos

Opublikowano: 22.01.2017 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 645

W trakcie 47 Światowego Forum Ekonomicznego po raz pierwszy wystąpił chiński prezydent Xi Jinping. Rozmawiał m.in. z Joe Bidenem, który wtedy był jeszcze wiceprezydentem USA a także spotkał się z wciąż aktualnym prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenko.

Podczas spotkania z Bidenem Xi mówił o potrzebie podjęcia przez oba państwa wspólnych działań „na rzecz budowy długoterminowych, stabilnych stosunków opartych na współpracy w imię interesów obydwu krajów i świata”. Pozytywnie też ocenił wkład Bidena w rozwój stosunków dwustronnych. Jak stwierdził, wzajemne relacje rozwijały się w dobrym kierunku zwłaszcza za prezydentury Baracka Obamy, a obroty handlowy i wzajemne inwestycje osiągnęły rekordowy poziom. W roku 2015 obrót towarowy między oby krajami osiągnął kwotę 558,4 miliarda dolarów. Chiny od lat mają dodatnie saldo w handlu z USA. W okresie pierwszych 11 miesięcy ubiegłego roku nadwyżka ta przekroczyła poziom 200 miliardów USD.

Pomimo tego, że chińsko-amerykańskie rozmowy miały miejsce zaledwie na kilka dni przed zakończeniem działalności administracji Baracka Obamy, to można je odczytać jako wyraźny sygnał ze strony Chin w kierunku Donalda Trumpa i jego ekipy. Świadczą one o woli Pekinu podtrzymania poprawnych stosunków z Waszyngtonem zwłaszcza w sferze relacji gospodarczych. Ma to szczególne znaczenie wobec zapowiedzi Trumpa ograniczenia importu z Chin, a nawet wszczęcia z nimi „wojny handlowej”.

Do kwestii tej Xi Jinping odniósł się również w trakcie wystąpienia na sesji plenarnej krytykując samą ideę wojen handlowych, które nikomu nie przynoszą zwycięstwa. Nawiązał też do poglądów Donalda Trumpa krytycznych wobec ekonomicznej globalizacji, której Stany Zjednoczone „były czołowym promotorem”. Zdaniem chińskiego prezydenta, proces globalizacji jest zjawiskiem nieuchronnym.

“Czy wam się to podoba czy nie, globalna gospodarka jest jak wielki ocean, z którego nie można uciec. Jakakolwiek próba ograniczenia przepływu kapitału, technologii, produktów, przemysłów i ludzi pomiędzy poszczególnymi gospodarkami oraz budowy kanałów mających odprowadzać z oceanu wodę do izolowanych jezior i zatoczek jest po prostu możliwa” – mówił Xi. Jak oświadczył Xi, należy wspólnie podejmować wyzwania i wykorzystywać wszystkie możliwości aby globalizacji nadać właściwy kierunek.

Mówiąc o globalnych problemach świata Xi nie ograniczył się do kwestii ekonomicznych. Po raz kolejny zaprezentował propozycję nowej wizji świata opartą o wspólną przyszłość dającą inspirację do uporania się wyzwaniami i ryzykami, „świata wspólnej przyszłości dla ludzkości”.

W rozmowie z ukraińskim prezydentem Xi oświadczył, że wobec konfliktu na Ukrainie Chiny gotowe są odegrać konstruktywną rolę w jego przezwyciężeniu środkami pokojowymi. Można to odczytać jako chęć włączenia się Pekinu do negocjacji w ramach tzw. formatu normandzkiego. Otwarte pozostaje pytanie, czy Chiny prowadzące aktywną działalność inwestycyjną w wielu krajach świata będą skłonne do rozszerzenia, i w jakim ewentualnie zakresie, współpracy gospodarczej z krajem o tak mało stabilnej, graniczącej wręcz z chaosem, sytuacji politycznej i ekonomicznej.

Autorstwo: BKJ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.