Chiny używają czipów z USA do produkcji broni jądrowej

Opublikowano: 30.01.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1601

Chińska Akademia Fizyki Inżynieryjnej (CAIF), organizacja zajmująca się badaniami i rozwojem broni jądrowej, kupuje produkowane w USA chipy komputerowe od co najmniej 2020 roku, pomimo ograniczeń eksportowych — pisze „The Wall Street Journal”, którego dziennikarze zbadali dokumenty dotyczące zamówień publicznych.

Jak zauważyli autorzy, dokumenty pokazują, że CAIF kupił czipy od amerykańskich producentów, takich jak Intel i Nvidia, poprzez pośredników w Chinach „około tuzina razy w ciągu ostatnich ponad dwóch lat”. Dziennik twierdzi, chiński think-tank działał z obejściem amerykańskich ograniczeń eksportowych na półprzewodniki, wprowadzonych w 1997 roku.

Jak podaje gazeta, zakupione od 2020 roku chipy produkcji amerykańskiej służyły jako elementy systemu komputerowego, a także były przeznaczone do wykorzystania w laboratoriach wyposażonych w urządzenia do „symulacji wybuchów jądrowych”. Co więcej, dziennik zauważa, że dokumenty CAIF dostarczają również dowodów na używanie przez chińskich naukowców chipów produkcji amerykańskiej przez co najmniej 10 lat.

Zdjęcie: jplenio (CC0)
Źródło: pl.News-Front.info

8

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. replikant3d 30.01.2023 16:48

    I to jest jedna z przyczyn czemu chcą położyć łapę na fabrykach na Tajwanie. Gdy to zrobią , będziemy w ,,czarnej d…..,,

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.