Chiny uruchomiły konkurenta GLONASS i GPS

Opublikowano: 01.08.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 562

W Pekinie odbyła się ceremonia uruchomienia globalnego systemu nawigacji Beidou-3, donosi Centralna Telewizja Chińska. Przewodniczący ChRL Xi Jinping oficjalnie ogłosił jego uruchomienie. Ceremonia uruchomienia systemu odbyła się w piątek rano w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie.

Według „Global Times” tydzień temu z kosmodromu Sichan został wystrzelony ostatni, 55. satelita systemu nawigacji. 29 lipca zakończył testy, wszedł na orbitę stacjonarną i dołączył do sieci.

W tym roku system nawigacyjny Beidou-3 odegrał kluczową rolę w dostarczeniu danych kartograficznych do szybkiej budowy szpitali Huoshenshan i Leishenshan w Wuhan w prowincji Hubei w środkowych Chinach, na początku roku, kiedy miasto zderzyło się z epidemią COVID- 19.

Beidou-3 to chińska sieć nawigacyjna trzeciej generacji, która jest konkurentem rosyjskiego GLONASS i amerykańskiego GPS. Zakłada się, że zacznie działać na całym świecie już do końca tego roku.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.