Chiny skrytykowały księżycowe sukcesy Indii

Opublikowano: 04.10.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1697

W zeszłym miesiącu Indie pomyślnie wylądowały na Księżycu lądownik Chandrayaan-3 z łazikiem Pragyan na pokładzie. Chiny skrytykowały jednak osiągnięcie swoich sąsiadów.

Ouyang Ziyuan, nazywany ojcem chińskiego programu eksploracji Księżyca, zauważył, że miejsce lądowania Chandrayaan-3 wcale nie znajduje się „w pobliżu południowego bieguna Księżyca”, jak twierdzą Hindusi. I na 69 stopniu szerokości geograficznej południowej, czyli znacznie dalej od bieguna, co określa się w granicach 88,5 i 90 stopni.

Po sukcesie misji Chandrayaan-3 chiński ekspert ds. przestrzeni kosmicznej Pan Zhihao powiedział także Global Times, że technologia jego kraju jest znacznie lepsza niż indyjska. W szczególności przypomniał „ograniczoną moc rakiet nośnych” w Indiach i stwierdził, że chińskie silniki są znacznie bardziej zaawansowane.

Jako przykład Pan Zhihao podaje przykład chińskiego łazika księżycowego, tj. waga łazika wynosi 140 kilogramów w porównaniu do 26 kilogramów w przypadku Pragyana. Ponadto indyjski łazik najwyraźniej nie przetrwał ostrej księżycowej nocy. Wręcz przeciwnie, chiński Yutu-2 stał się już rekordzistą w najdłuższym czasie działania na powierzchni naturalnego satelity Ziemi.

Autorstwo: tallinn
Zdjęcie: Mhy (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.