Chiny rozwijają ofensywę dyplomatyczną

Opublikowano: 19.06.2016 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 263

Polska jest kolejnym etapem podróży chińskiego prezydenta Xi Jinpinga. Na Starym Kontynencie pojawił się nowy, poważny gracz.

Xi Jinping rozpoczął od Serbii, gdzie chiński kapitał uczestniczy w kilku poważnych inwestycjach, a ostatnio wykupił akcje największego w Serbii kombinatu metalurgicznego. Warszawa jest drugim celem podróży chińskiego prezydenta. Trzecim będzie Uzbekistan.

Chińskie media w charakterystycznym dla siebie podniosłym tonie donoszą o planowane wizycie w Polsce. Gazeta “Żenmin Żypao” informuje, że dzięki współpracy z Chinami Polska przekształci się w „logistyczno-transportowe centrum Europy”. Cytowane są wypowiedzi Zdzisława Góralczyka, przewodniczącego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Chińskiej o wrażeniu, jakie na nim robi wizyta chińskiego prezydenta.

Podczas wizyty w Warszawie planowane jest podpisanie kilkunastu umów międzyrządowych, dzięki którym polska ekonomika dostać może zastrzyk pieniędzy i perspektywy poważnej współpracy na przyszłość. Jednym z głównych tematów będzie kwestia nowego Jedwabnego Szlaku, w którym Polska odgrywać ma istotna rolę. Wiele uwagi Chińczycy przywiązują do roli węzła kolejowego w Łodzi, który pełni ważną rolę w linii transportowej między Chinami a Europą, a po wdrożeniu w pełni projektu będzie jednym z największych węzłów transportowych na terenie Unii Europejskiej.

Aktywność dyplomatyczna Chin na terenie Europy Wschodniej może znacząco zmienić atmosferę konfrontacji między Zachodem a Rosją, której sceną jest Unia Europejska. Zaangażowanie przez Chiny znaczących kapitałów na tym terenie może stać się elementem tonującym agresywne nastroje, ponieważ Chiny będą miały interes, by przeciwdziałać możliwym starciom tak dyplomatycznym jak i wojskowym. Z tego punktu widzenia, wizyta chińskiego prezydenta jest dla całej Europy ważna.

Autorstwo: MW
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
BrutulloF1
Użytkownik
BrutulloF1

Wystarczy, że Hilaria Clinton tupnie bucikiem a Duda zje swoje umowy i układy z Chińczykami, jeżeli jakiekolwiek uda mu się zawrzeć.

hashi
Użytkownik
hashi

Wszystko spoko ale już widzę jak koszerni towarzysze z Israela zacierają ręce, by objąć patronat nad nowo powstałymi spółkami. Kontrolując łańcuch dostaw mogą kontrolować pośrednio Chiny.

emigrant001
Użytkownik
emigrant001

Prezydent Chin na pewno wie, że Polska to państwo teoretyczne i samo żadnej decyzji nie podejmie ponieważ decydenci w Polsce nie mieszkają. Pytanie jakie może mieć propozycje? Polacy na tym jednak nie skorzystają chyba, że jako magazynowi.