Chiny przyjęły ustawę o bezpieczeństwie narodowym Hongkongu

Opublikowano: 30.06.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 388

Stały Komitet Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych we wtorek 30 czerwca przyjął ustawę o bezpieczeństwie narodowym Hongkongu, donosi hongkońska gazeta „South China Morning Post”.

Według źródeł ustawa została przyjęta jednogłośnie przez 162 członków komisji. Dokument ma zostać opublikowany we wtorek po południu i wejdzie w życie w środę 1 lipca w 23. rocznicę przejścia byłej brytyjskiej enklawy pod chińską suwerenność.

Ustawa określa zobowiązania rządu centralnego kraju oraz odpowiedzialność władz Hongkongu za zapewnienie bezpieczeństwa narodowego specjalnego regionu administracyjnego. Dokument przewiduje karę za cztery główne rodzaje przestępstw, w tym działalność separatystyczną, podważanie władzy państwowej, działalność terrorystyczną, spiskowanie z obcymi państwami lub siłami znajdującymi się za granicą, w celu zniszczenia bezpieczeństwa narodowego.

Według wstępnych danych ustawa przewiduje możliwość dożywotniego pozbawienia wolności jako maksymalną karę dla najpoważniejszych przestępców.

Dzięki temu aktowi prawnemu chińskie władze będą mogły stłumić działania osób, które od czerwca do listopada ubiegłego roku organizowały zamieszki, z powodu których ucierpiała gospodarka specjalnego regionu administracyjnego.

Japonia wyraża ubolewanie z powodu przyjęcia przez Chiny nowej ustawy o bezpieczeństwie narodowym Hongkongu, powiedział sekretarz generalny rządu kraju Yoshihide Suga na konferencji prasowej w Tokio.

„Pozycja naszego kraju, która polega na życzliwych stosunkach wobec tego, aby Hongkong na zasadzie „jeden kraj, dwa systemy” utrzymał wolny i otwarty system i rozwijał się stabilnie i demokratycznie, pozostaje niezmieniona. Przyjęcie ustawy narusza zasady wspólnoty światowej i zasadę „jeden kraj, dwa systemy”, dlatego w ścisłej współpracy z zainteresowanymi krajami odpowiednio zareagujemy” – powiedział Suga.

Od początku czerwca 2019 roku Hongkong ogarnęła fala antyrządowych demonstracji przeciwko innej ustawie rozpatrywanej przez parlament Hongkongu – o ekstradycji, która pozwala na wydawanie podejrzanych jurysdykcjom, z którymi Hongkong nie ma umowy o ekstradycji, w tym Chinom kontynentalnym. Protestujący obawiali się, że poprawki będą miały zastosowanie wobec tych, którzy nie zgadzają się z polityką Pekinu.

W październiku ubiegłego roku rząd Hongkongu poszedł na ustępstwa i oficjalnie wycofał projekt ustawy z rady ustawodawczej, co wywołało masowe protesty.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o