Chiny prowadzą negocjacje z talibami

Opublikowano: 09.08.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 662

Chińscy urzędnicy kilkakrotnie prowadzili negocjacje z członkami afgańskiego ruchu terrorystycznego Taliban – pisze „Financial Times”, powołując się na źródła w rządzie Pakistanu.

Według nich jest to związane z tym, że Pekin chce odgrywać bardziej znaczącą rolę w zakończeniu wojny w Afganistanie, która trwa od 17 lat. Rozmówcy gazety, którzy uczestniczyli w zorganizowaniu spotkań, powiedzieli, że Chiny „rozpaczliwie próbują nawiązać kontakty z talibami”. Jednym z głównych celów tych spotkań było omówienie sytuacji muzułmanów w chińskim Regionie Autonomicznym Sinciang-Ujgur.

“Chińczycy podeszli odpowiedzialnie do organizacji spotkania” – powiedział jeden z nich. “Talibowie w Pekinie odwiedzili meczet i spróbowali potraw halal” – dodał. Źródło powiedziało też, że celem spotkania było nie tylko skłonienie terrorystów do dialogu, ale pokazanie, że Chińczycy z szacunkiem traktują muzułmanów. Poruszono również kwestię ucieczki muzułmanów ekstremistów z Sinciang do Afganistanu, gdzie organizują ruchy przeciwko Pekinowi.

Chiński MSZ nie sprostował informacji na temat negocjacji z talibami. Przedstawiciel resortu oświadczył, że Chiny wspierają proces pokojowy w tym kraju i wszystkie strony zaangażowane w ten konflikt.

„Financial Times” poinformował o co najmniej dwóch takich spotkaniach w Katarze, gdzie ma swoją siedzibę tzw. rząd Talibanu. Jednak, jak powiedziało źródło, chińscy urzędnicy osiągnęli większy sukces niż ich amerykańscy koledzy.

Przez Sinciang, którego większość mieszkańców wyznaje islam, do Chin przenikają islamiści z Pakistanu i Afganistanu. Działania podejmowane przez rząd mają na celu przeciwdziałanie terroryzmowi i kontrolę ludności muzułmańskiej w tym regionie.

Na podstawie: „Financial Times”
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.