Chiny ostrzegają przed upadkiem zachodnich giełd

Opublikowano: 03.03.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2571

Chiński gigant dołączył do tych zachodnich ekonomistów, którzy ostrzegają przed wielkim krachem giełdowo-gospodarczym na Zachodzie, do którego miałoby dojść jeszcze w tym roku. Szef potężnej, chińskiej Komisji Reglamentacji Banków i Ubezpieczeń Guo Szu King nie ma wątpliwości: „Rynki finansowe w Europie, Stanach Zjednoczonych i w innych krajach rozwiniętych mają się bardzo dobrze, co jest sprzeczne ze stanem gospodarek”.

Prawdę mówiąc, giełdy przestały być wskaźnikiem stanów gospodarek wraz z „reformami” neoliberalnymi podjętymi w sektorze finansowym na Zachodzie ćwierć wieku temu. Wprowadził jej w Stanach prezydent z Partii Demokratycznej Bill Clinton, co polegało na deregulacji sektora bankowego, by wprowadzić tam swoistą wolnoamerykankę, m.in. dopuścić obrót tzw. derywatami pozwalającymi na pustą spekulację, zupełnie nie związaną z realną gospodarką. Teraz giełdy mogą dawać znać o kondycji gospodarek praktycznie tylko poprzez krachy, jak wielki w 2008 r., czy ostatnio – w mniejszej skali – w marcu 2020r.

Giełdy, jak przed poprzednim wielkim krachem, biją teraz rekordy „świetnego zdrowia”, mimo kryzysu wywołanego sytuacją epidemiczną na świecie i znacznym wzrostem bezrobocia, napędzane polityką druku pustego pieniądza absorbowanego przez spekulacje zupełnie oderwane od prawdziwego życia. Nigdy jeszcze w historii giełd nie było tylu puchnących, sztucznych baniek finansowych. Zdaniem Guo Szu Kinga, to musi doprowadzić „wcześniej, czy później” do „wielkiej korekty”. Jak mówił na konferencji prasowej, obecna polityka finansowa Zachodu jedynie wzmocni sztuczne efekty „dźwigni finansowych” dopingujących giełdy, co on ocenia jako bardzo niebezpieczne.

Po krachu z marca zeszłego roku rynki finansowe osiągają następne szczyty w wyniku decyzji Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i amerykańskiej Rezerwy Federalnej o wstrzyknięciu na rynki setek i tysięcy miliardów euro/dolarów, by walczyć z kryzysem wywołanym przez kowid. Bilans EBC przekroczył już 7 tys. miliardów euro, tj. 70 proc. europejskiego PKB… Tymczasem gospodarka chińska otworzyła się, jest już powiązana z rynkami zachodnimi, co może zagrozić chińskim sukcesom: w zeszłym roku chińska gospodarka była jedyną wśród wielkich, która zanotowała wzrost gospodarczy (+2,4 proc.).

U siebie Chiny martwią się mnożeniem się spekulacji nieruchomościami i niespłaconych kredytów, ale według Międzynarodowego Funduszu Walutowego osiągną nawet 8 proc. wzrostu PKB w tym roku, czyli wyraźnie zdystansują USA, gdzie przewiduje się maksymalny wzrost ok. 5 proc.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 10 , średnia ocena wartości wpisu: 4,60 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. agama 03.03.2021 13:15

  Jackowski ostrzegał tak jak w 2008 kiedy doszło do krachu. Tak że szykujcie się na lata biedy i róbcie zapasy

  https://www.youtube.com/watch?v=WQzqZpDfvTA

  https://www.youtube.com/watch?v=W_-sbuOKEBY

 2. KubaD. 03.03.2021 15:47

  agama proponuję to obejrzeć. Jasno i przejrzyście jest wszystko wytłumaczone.
  Nie trzeba być jasnowidzem, żeby przewidzieć nadchodzący kryzys. Ty jest to wytłumaczone językiem bardziej ludzkim niż branżowym.

  https://www.youtube.com/watch?v=an_i85x3exA&t=4s

 3. rok2 03.03.2021 16:44

  KubaD – dzięki za bardzo dobry materiał,no to jesteśmy “pozamiatani”…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.