Chiny odrzuciły apelację od kary śmierci dla Kanadyjczyka

Opublikowano: 11.08.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1590

Chiński sąd utrzymał w mocy wyrok śmierci wydany na Kanadyjczyka Roberta Schellenberga skazanego za przemyt narkotyków. Schellenberg został aresztowany w 2014 roku, a pod koniec 2018 skazany na 15 lat więzienia za przemyt narkotyków. Złożył apelację, ale sąd w mieście Dalian skazał go na karę śmierci. Wyrok został wydany w styczniu 2019 roku, miesiąc po aresztowaniu na lotnisku w Vancouver Meng Wanzhou, dyrektor finansowej giganta telekomunikacyjnego Huawei.

Schellenberg złożył apelację i przesłuchania odbyły się w maju zeszłego roku. Sąd najwyższy prowincji Liaoning w ostatni wtorek zdecydował jednak o utrzymaniu wyroku. Apelacja była odesłana do sądu najwyższego, co jest zgodne z procedurą w przypadku kary śmierci.

Ambasador Kanady w Chinach, który uczestniczył w przesłuchaniu Schellenberga, poinformował, że dyplomaci rozmawiali ze skazanym po zakończeniu procedur. Nie podał jednak żadnych szczegółów. Podczas przesłuchania byli obecni też dyplomaci ze Stanów Zjednoczonych, z Niemiec, Australii i Francji.

W tym tygodniu najprawdopodobniej zapadnie jeszcze wyrok w sprawie innego Kanadyjczyka, Michaela Spavora, aresztowanego w Chinach 10 grudnia 2018 roku (dziewięć dni po aresztowaniu Meng) i oskarżonego o szpiegostwo. Kolejny Kanadyjczyk, Michael Kovrig, wciąż oczekuje na wyrok. Jego proces zakończył się w marcu.

Ottawa wielokrotnie krytykowała Pekin twierdząc, że zatrzymania Kanadyjczyków były arbitralne.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Stanlley 11.08.2021 12:36

    Ale pracowników Huawei to już można aresztować tak?

  2. Szurnięty Mędrzec 11.08.2021 19:21

    Moszna, nawet trzeba

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.