Liczba wyświetleń: 3177
Plany komercjalizacji orbity okołoziemskiej i kosmosu idą naprzód, dlatego coraz częściej mówi się o zbudowaniu windy kosmicznej. Chińscy naukowcy opracowali właśnie wyjątkowy materiał, który może posłużyć w realizacji tego projektu.
Zespół z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie zaprezentował włókno, wykonane z nanorurek węglowych. Materiał jest lekki a zarazem tak potężny, że wystarczy nawet 1 cm sześcienny włókna do podtrzymania ciężaru o masie ponad 800 ton. Wynalazcy już opatentowali swój wynalazek i zamierzają jak najszybciej rozpocząć jego masową produkcję.
Nowy materiał może zyskać ogromne znaczenie np. w produkcji kamizelek kuloodpornych, astronautyce i aeronautyce oraz w technologiach wojskowych. Przede wszystkim można byłoby go wykorzystać do zbudowania pierwszej na świecie windy kosmicznej, na co wskazują naukowcy z Politechniki Północno-Zachodniej w Xian, który zajmują się rozwijaniem takiej technologii.
Na przestrzeni ostatnich dekad powstało wiele różnych koncepcji. Jedna z nich zakłada instalację windy na kablach, przymocowanych do Ziemi oraz do satelity na orbicie. Dotychczas nie można było zrealizować takiego projektu właśnie ze względu na brak odpowiedniego materiału, z którego wykonane zostałyby wspomniane kable. Jednak teraz, gdy naukowcy z Uniwersytetu Tsinghua stworzyli odpowiedni materiał i przymierzają się do jego masowej produkcji, Chiny są o krok bliżej do zbudowania pierwszej windy kosmicznej.
Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Scmp.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
Tak wygląda rozwój kiedy nikt go sztucznie nie hamuje.
Powodzenia w pomyślnej realizacji planu, stworzenia kosmicznej windy . USA to przeszłość. Chińczycy to przyszłość, prawda.