Chiny „nadal dopuszczają się ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości”

Opublikowano: 17.04.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1651

12 kwietnia sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Anthony Blinken oskarżył Komunistyczną Partię Chin (KPCh) o dokonywanie ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości w 2021 roku. „Rząd chiński nadal popełnia ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości w Xinjiang, w większości przeciwko muzułmańskim Ujgurom i innym grupom mniejszościowym” – powiedział Blinken.

Sekretarz stanu wygłosił te uwagi podczas briefingu z okazji publikacji najnowszych Raportów o sytuacji w zakresie praw człowieka, rocznego sprawozdania przygotowywanego przez Departament Stanu, w którym omawia kwestie praw człowieka w 198 krajach na całym świecie. Blinken powiedział, że świat stoi w obliczu „recesji demokracji” i wskazał na masową kampanię represji i ludobójstwa prowadzoną przez KPCh jako kluczowy przykład rosnącego autorytaryzmu.

Podobnie, w raporcie określono reżim KPCh mianem „państwa autorytarnego” i stwierdzono, że zarówno mniejszości etniczne, jak i wszelkiego rodzaju mniejszości religijne są nadal prześladowane w Chinach kontynentalnych oraz na terytoriach okupowanych przez reżim. „W ciągu ostatniego roku dochodziło do ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości głównie na muzułmańskich Ujgurach i członkach innych mniejszości etnicznych oraz religijnych w Xinjiang” – napisano w raporcie. „Zbrodnie te miały charakter ciągły i obejmowały: arbitralne osadzanie w więzieniu lub inne formy poważnego ograniczania wolności fizycznej ponad miliona cywilów; przymusową sterylizację, przymusowe aborcje oraz bardziej restrykcyjne stosowanie krajowej polityki kontroli urodzeń; gwałty; tortury dużej liczby osób arbitralnie zatrzymanych; pracę przymusową; radykalne ograniczenia wolności wyznania lub przekonań, wolności słowa oraz wolności przemieszczania się”.

W raporcie stwierdzono, że działania KPCh wymierzone w przeciwników politycznych i mniejszości religijne wykraczały daleko poza granice Chin. Obejmowały wysiłki podejmowane za granicą w celu wywarcia presji na rządy innych państw, aby wysyłały zbiegów z powrotem do Chin. W raporcie stwierdzono, że reżim w szczególności nadużywał czerwonego systemu powiadamiania Interpolu, który służy do wydawania międzynarodowych nakazów aresztowania – wysyłał policji międzynarodowej fałszywe zgłoszenia w nadziei na przymusową deportację przeciwników politycznych z powrotem do Chin, gdzie mogliby zostać uwięzieni.

W raporcie przytoczono również wyniki odrębnego badania Amnesty International z 2021 roku, z którego wynika, że KPCh najprawdopodobniej zleciła wykonanie wyroku śmierci na tysiącach osób w samym tylko 2020 roku. Ponadto stwierdzono, że reżim jest systematycznie zaangażowany w bezpodstawne zatrzymania, porwania i zabójstwa. „Wielu byłych więźniów i zatrzymanych donosiło, że byli bici, gwałceni, rażeni prądem, zmuszani do siedzenia na stołkach przez wiele godzin, wieszani za nadgarstki, pozbawiani snu, przymusowo karmieni, zmuszani do przyjmowania leków wbrew swojej woli i w inny sposób poddawani fizycznemu i psychicznemu molestowaniu” – napisano w raporcie. „Chociaż władze więzienne znęcały się nad zwykłymi więźniami, podobno szczególnie surowo traktowały dysydentów politycznych i religijnych”.

W raporcie stwierdzono, że wśród grup najbardziej atakowanych są praktykujący Falun Gong (zwanego również Falun Dafa) – jest to duchowa praktyka, która opiera się na ćwiczeniach medytacyjnych i zasadach moralnych: prawdomówności, życzliwości i cierpliwości. Dyscyplina ta zyskała na popularności w latach 90-tych i według szacunków w tamtym czasie praktykowało ją do 100 mln ludzi. Jednak komunistyczny reżim, uznał to za zagrożenie i rozpoczął w 1999 roku szeroko zakrojoną kampanię prześladowań przeciwko zwolennikom Falun Gong, która trwa do dziś. W raporcie stwierdzono, że grupy religijne, a „w szczególności praktykujący Falun Gong”, byli ścigani przez KPCh, często zatrzymywani bez podania przyczyny i torturowani.

W raporcie wymieniono kilka konkretnych przypadków, w tym Ren Haifeia, praktykującego Falun Gong, który jest przetrzymywany bez procesu i bez postawienia zarzutów od 2020 roku. „Ren został aresztowany bez nakazu, był hospitalizowany z powodu poważnych obrażeń odniesionych po pierwszym aresztowaniu, a po zwolnieniu ze szpitala został przeniesiony do ośrodka detencyjnego Dalian Yaojia, gdzie przebywa do dziś” – napisano w raporcie.

Żona Rena, Wang Jing, która mieszka w Stanach Zjednoczonych, powiedziała w wywiadzie dla gazety „The Epoch Times”, że o bezpodstawnym aresztowaniu męża dowiedziała się dopiero ze strony internetowej, która śledzi takie sprawy. Skontaktowała się z sędzią prowadzącym sprawę jej męża, Jin Hua, aby prosić o uwolnienie Rena. Po wysłuchaniu jej prośby Jin zagroził, że ją również aresztuje. „Rób, co chcesz” – powiedział Jin do Wang. „Wróć do Chin, to ciebie też wsadzę do więzienia”. W raporcie Departamentu Stanu zauważono, że Ren był wcześniej więziony przez KPCh w latach 2001-2008, za udział w pokojowych protestach oraz za ćwiczenie Falun Gong. Ponadto w raporcie stwierdzono również, że KPCh odebrała licencje prawnicze osobom, które krytykowały KPCh w internecie lub broniły praktykujących i dysydentów Falun Gong.

Podsumowując, w raporcie stwierdzono, że „szerzący się autorytaryzm” tworzy świat, w którym „prawa człowieka i demokracja są zagrożone” i „gdzie władze bezpodstawnie więzią, torturują, a nawet zabijają przeciwników politycznych, aktywistów, obrońców praw człowieka lub dziennikarzy”. „Stany Zjednoczone będą nadal wspierać tych, którzy na całym świecie walczą o godność i wolność człowieka” – napisano w oświadczeniu Departamentu Stanu.

Autorstwo: Andrew Thornebrooke
Źródło oryginalne: TheEpochTimes.com
Źródło polskie: EpochTimes.pl

O autorze

Andrew Thornebrooke jest reporterem „The Epoch Times”, który zajmuje się sprawami związanymi z Chinami, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii obronności, wojska i bezpieczeństwa narodowego. Ukończył studia magisterskie z historii wojskowości na Uniwersytecie Norwich.

8

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Admin WM 17.04.2022 10:19

    Ciekawe, kiedy pan Blinken zajmie się amerykańskimi zbrodniami przeciwko ludzkości? Bo na razie sytuacja wygląda to jak „złodziej wskazał palcem złodzieja i woła »łapać złodzieja!«”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.