Chiny i Brazylia – bliżej w ramach BRICS

Opublikowano: 16.04.2023 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1978

Prezydenci Brazylii i Chin podkreślają znaczenie stosunków dwustronnych w rozmowach mających na celu wzmocnienie wymiany handlowej. Brazylia jest członkiem bloku BRICS.

Do piątkowego spotkania w Pekinie doszło w drugim dniu wizyty Luli w Chinach, najważniejszym partnerze handlowym Brazylii. Rozmowy koncentrowały się w dużej mierze na powiązaniach handlowych i innych formach współpracy, ale według chińskiego nadawcy państwowego CCTV poruszyły także konflikt na Ukrainie, gdzie przywódcy zgodzili się co do potrzeby wynegocjowania porozumienia.

„Jako wszechstronni partnerzy strategiczni, Chiny i Brazylia mają rozległe wspólne interesy” – powiedział Xi, według chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. „Chiny… postrzegają te stosunki jako wysoki priorytet w swoim programie dyplomatycznym” – dodał.

W piątek prezydent Brazylii poinformował na „Twitterze”, że podpisał z Chinami umowy dotyczące m.in. energii odnawialnej, agrobiznesu, technologii informatycznych, zdrowia i infrastruktury. Oba rządy podpisały 15 umów lub protokołów ustaleń, które obejmują budowę szóstego satelity służącego do monitorowania Amazonii oraz rozwój technologii dla telekomunikacji 5G, internetu i cyberbezpieczeństwa.

Uzgodniono również, że „zbadane zostaną mechanizmy promowania współpracy dwustronnej w zakresie badań naukowych i technologicznych oraz innowacji przemysłowych”. Obejmowałoby to wspólne działania badawczo-rozwojowe między instytucjami publicznymi, prywatnymi i akademickimi oraz wymianę naukowców i artykułów naukowych.

Oba kraje są głównymi partnerami gospodarczymi, a dwustronna wymiana handlowa wyniosła w 2022 r. 150 miliardów dolarów. Brazylia eksportuje do Chin głównie rudę żelaza, soję i ropę naftową, podczas gdy urządzenia półprzewodnikowe mają największy udział w chińskim eksporcie na rynek brazylijski.

Wizyta Luli w Chinach następuje po styczniowych wizytach w Argentynie i Urugwaju oraz w lutym w Stanach Zjednoczonych, gdzie spotkał się w Białym Domu z prezydentem Joe Bidenem.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.