Chiny emitują więcej gazów cieplarnianych niż państwa rozwinięte

Opublikowano: 09.05.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1726

Chińska Republika Ludowa, mimo wielu proekologicznych deklaracji, wciąż jest krajem emitującym gigantyczną liczbę gazów cieplarnianych. Ogółem wypuszcza ona w atmosferę więcej dwutlenku węgla niż wszystkie państwa rozwinięte. Oprócz Chin w światowej czołówce znajdują się głównie państwa nie należące do Unii Europejskiej, promującej swój „Europejski Zielony Ład”.

Instytucja badawcza Rhodium Group wyliczyła, że to właśnie Państwo Środka w 2019 roku odpowiadało za blisko 27 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych. W ten sposób Chiny są krajem emitującym największą ich liczbę. Na kolejnych miejscach uplasowały się Stany Zjednoczone i Indie. Czwartym emitentem są liczone wspólnie państwa UE, chociaż odpowiadają one tylko za 6,4 proc. emisji.

Od dawna Chiny zapowiadają osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2060 roku, z kolei same emisje CO2 mają zacząć spadać począwszy od 2030 roku. Na razie perspektywy realizacji tych celów są bardzo mgliste – w ciągu ostatnich dwudziestu lat produkcja dwutlenku węgla w Państwie Środka zwiększyła się trzykrotnie. Warto jednak podkreślić, że w przeliczeniu na mieszkańca emisja CO2 w Chinach jest mniejsza niż w Ameryce.

Chińska produkcja przemysłowa wciąż opiera się o energetykę węglową. W chwili obecnej istnieje blisko 1058 elektrowni węglowych, które odpowiadają za połowę globalnej produkcji energii elektrycznej powstającej właśnie na bazie węgla.

Na podstawie: forsal.pl, interestingengineering.com.
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.