Chiny doświadczają ekstremalnych upałów

Opublikowano: 23.08.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1105

Chiny są w środku intensywnej fali upałów, podczas której padają rekordy temperatury i wysychają rzeki. Od 12 do 15 sierpnia Centralne Obserwatorium Meteorologiczne w Chinach wydało ostrzeżenia o wysokiej temperaturze, a temperatura w 11 prowincjach przekroczyła 40 st. C. Wiele obszarów w kraju pobiło rekordy pod względem najwyższej temperatury i liczby dni z wysoką temperaturą. 13 sierpnia temperatura w Zhushan w prowincji Hubei osiągnęła 44,6 st. C.

Wysokie temperatury i brak deszczu wpływają na drogi wodne. Poziom wody w odcinku Wuhan na rzece Jangcy jest rekordowo niski; pora sucha nad jeziorami Dongting i Poyang zaczęła się wcześniej niż zwykle; a w prowincjach Anhui, Guizhou oraz w mieście Chongqing, a także w innych prowincjach i miastach, rzeki wyschły.

Centralna Stacja Meteorologiczna wydała ostrzeżenie o wysokiej temperaturze od 14 sierpnia przez 25 kolejnych dni. Temperatura w częściach prowincji Shaanxi, Syczuan, miasta wydzielonego Chongqing, prowincji Hubei, Hunan, Jiangxi, Anhui, Jiangsu, Szanghaju i prowincji Zhejiang, a także w innych miejscach, może osiągnąć 40-42 st. C, a na niektórych obszarach przekroczyć 42 st. C. Według Chen Lijuana, głównego prognostyka Państwowego Centrum Klimatycznego, okres, w którym regionalnie będą występować wysokie temperatury, w 2022 r. przekroczy 62 dni, czyli pobije rekord z 2013 r. i tym samym stanie się najdłużej trwającym okresem z wysoką temperaturą od 1961 r.

Robotnicy malują filar mostu Qiansimen ze skalą używaną do pomiaru poziomu wody w rzece Jialing, głównym dopływie rzeki Jangcy, Chongqing w Chinach, 21.08.2022 r. (PAP/EPA/STRINGER)

Wskazania zebrane w Chinach 13 sierpnia w godz. od 11.00 do 16.00 przez 2418 krajowych obserwacyjnych stacji meteorologicznych pokazały, że wartości na liście temperatur w pierwszej dziesiątce przekroczyły 42,5 st. C (108,5 F). Miasto Chongqing miało na liście w pierwszej dziesiątce stacji obserwacyjnych cztery prowincje, w tym Hubei, Shaanxi i Syczuan. Wśród nich najgoręcej było w powiecie Zhushan w prowincji Hubei, temperatura wyniosła tam 43,9 st. C.

Niedługo później, o godz. 16.37, również 13 sierpnia, temperatura w powiecie Zhushan, osiągnęła 44,6 st. C (112,3 F), czyli znów przekroczyła rekordowo wysokie wartości.

Według chińskiej sieci pogodowej, która od 26 lipca 2022 r. monitorowała dane dotyczące temperatury, pięć z 10 stacji, w których odnotowano najgorętsze wskazania, znajdowało się w prowincji Xinjiang, w tym w powiecie Toksun, gdzie temperatura wyniosła 46,6 st. C.

Jak poinformowały 14 sierpnia lokalne media w mieście Anqing, prowincja Anhui, utrzymujące się wysokie temperatury i niskie opady deszczu spowodowały wysychanie i zatrzymanie przepływu wielu głównych rzek w powiecie Huaining, co utrudniło dostarczanie wody służącej do użytku domowego i w rolnictwie do nawadniania w ośmiu miastach położonych wzdłuż rzek. Rzeka Guache w mieście Tongcheng wyschła, czego konsekwencje były odczuwane na polach ryżowych wzdłuż jej brzegów. Dane z Biura Zasobów Wodnych miasta Anqing pokazały, że 11 sierpnia poziom wody w stacji Anqing na rzece Jangcy wynosił niecałe 8,5 m (27,6 stopy) – ponad 5 m (17,6 stopy) mniej niż w tym samym okresie zeszłego roku.

Komenda ds. Kontroli Powodzi i Pomocy podczas Suszy w powiecie Qing Yang, również prowincja Anhui, poinformowała 10 sierpnia, że według danych z monitoringu powiatowego departamentu meteorologicznego od 27 lipca opady w powiecie wyniosly łącznie 1,78 mm (0,07 cala), czyli o 97 proc. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku (53,34 mm; 2,1 cala), poziom, który jest uważany za umiarkowaną suszę. Dotknięte suszą obszary pól ryżowych obejmują 11 531,6 akra. Rzeka Qixing w prowincji Heilongjiang i rzeka Shishan w prowincji Guangdong częściowo wyschły i przepływ wody jest w nich powolny.

Kilka miasteczek uruchomiło zapasowe źródła wody, aby dostarczyć ją osobom, którym brakowało wody pitnej.

Według internetowej gazety „The Paper” 12 sierpnia siedem rzek w mieście Chongqing wyschło, przestały płynąć, wysechł również jeden zbiornik wodny, 476 studni elektromechanicznych nie miało wystarczającej ilości wody, a 276 000 osób i 82 400 zwierząt gospodarskich borykało się z brakiem wody pitnej z powodu suszy.

W prowincji Guizhou rzeka przed malowniczym rejonem Wielkiego Wodospadu, w obszarze turystycznym Chishui Danxia w mieście Zunyi, wyschła 13 sierpnia.

Pora sucha dla jeziora Dongting w prowincji Hunan i jeziora Poyang w prowincji Jiangxi rozpoczęła się wcześnie, a poziom wody w odcinku rzeki Jangcy w Wuhan jest najniższy w historii dla tego samego okresu.

Jezioro Poyang to największe słodkowodne jezioro w Chinach. Jezioro Dongting jest drugim co do wielkości, rozciąga się pomiędzy prowincjami Hunan i Hubei.

Poziom wody w jeziorze Dongting spadał przez ponad 40 dni z rzędu i opadł ponad 24,5 m (26,8 jarda) poniżej poziomu suchej wody (ang. dry water level), a pora sucha rozpoczęła się na nim cztery miesiące wcześniej ze względu na niższy poziom wód w górnym biegu rzeki Jangcy w połączeniu z utrzymującymi się wysokimi temperaturami i niskimi opadami. 13 sierpnia poziom wody w jeziorze mierzony w punkcie Dongting Chengling Rock Station wynosił niecałe 24 m (26,2 jarda), co jest najniższym poziomem w tym samym okresie w ciągu ostatnich 30 lat. Niektóre z dopływów i kanałów w północnej części jeziora Dongting wyschły, woda przestała w nich płynąć.

Centrum Kontroli Hydrologicznej Prowincji Jiangxi opublikowało wiadomość 6 sierpnia, że na jeziorze Poyang wcześnie rozpoczęła się pora sucha, a poziom wody w punkcie Xingzi Station, reprezentatywnej stacji dla tego akwenu, opadł do wartości niecałych 12 m (13,1 jarda), najniższego poziomu w tym okresie, odkąd zaczęto prowadzić rejestry w roku 1951. Był to również najwcześniejszy początek pory suchej od 1951 r. Liczne duże obszary dna jeziora są odsłonięte, a wiele z nich stało się „łąkami”.

Według biura w Wuhan Komendy ds. Kontroli Powodzi i Pomocy podczas Suszy 13 sierpnia od godziny 18.00 poziom wody w stacji Hankou na rzece Jangcy wynosił niewiele ponad 17,5 m (19,2 jarda), a obecny poziom wody na odcinku Wuhan rzeki Jangcy jest najniższy w historii dla tego samego okresu, odkąd prowadzone są zapisy hydrologiczne. Biuro poinformowało, że w 2022 r. poziom wody w Jangcy po rozpoczęciu głównego okresu powodziowego nadal się obniżał, co spowodowało spadki w sezonie powodziowym, niezwykle rzadkie zjawisko.

Autorstwo: Shawn Jiang
Źródło zagraniczne: TheepochTimes.com
Źródło polskie: EpochTimes.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.