Chiny będą przyczepiać skrzydła do pociągów

Opublikowano: 26.11.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1075

Chińscy naukowcy wykazali, że pociągi ze skrzydłami mogą nie tylko zmniejszyć ogólną masę pociągu, ale też zwiększyć ich prędkość maksymalną. Badania odbyły się w ramach specjalnego projektu CR450, którego celem jest opracowanie szybkich pociągów nowej generacji.

Pomysł przyczepiania skrzydeł w pociągach dużych prędkości nie jest nowy. Japońscy inżynierowie już w latach 1980. proponowali takie rozwiązanie, a dwie dekady później powstał prototyp pociągu ze skrzydłami. Testy potwierdziły, że skrzydła poprawiają wydajność aerodynamiczną, lecz pomysł nie sprawdził się, gdyż skrzydła były zbyt duże, aby pociąg mógł bezpiecznie poruszać się np. w tunelach.

Teraz koncepcja odżyła za sprawą naukowców z chińskiego Fluid Dynamics Innovation Centre w Chengdu. Z przeprowadzonych badań wynika, że przymocowanie pięciu par małych skrzydeł do każdego wagonu pociągu wygeneruje dodatkowy udźwig i zmniejszy masę pociągu o prawie jedną trzecią, zwiększając prędkość maksymalną do 450 km/h. Rozwiązanie pozwoli również zmniejszyć ogólne zużycie energii.

Chińscy naukowcy wskazują, że bardzo ważne jest prawidłowe umieszczenie skrzydeł, które nie mogą być ani zbyt wysoko, ani zbyt nisko. Sami naukowcy twierdzą, że ich pociąg ze skrzydłami działałby bardziej niczym pocisk manewrujący, niż samolot.

Badania odbyły się w ramach projektu CR450. Jego celem jest opracowanie nowych, szybszych pociągów nowej generacji. Współczesne chińskie pociągi dużych prędkości mogą osiągać prędkość nawet 350 km/h. Wspomniany projekt ma zapoczątkować pociągi, które będą szybsze o około 30%, dzięki czemu ​​podróż z Pekinu do Szanghaju zajęłaby zaledwie 3 godziny, a z Pekinu do Kantonu tylko 5 godzin.

Pierwsze pociągi powstałe w ramach projektu CR450 miałyby kursować na nowej 300-kilometrowej linii kolejowej między Chengdu i Chongqing. Budowa tej linii rozpoczęła się we wrześniu i ma się zakończyć za 5 lat.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Scmp.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 4 , średnia ocena wartości wpisu: 4,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cami 26.11.2021 12:41

    Zamiast tych elektrykow czy aut ponizej litra poj z turbinami by nam skrzydelka do autek podorabiali lepiej 🙂
    Swoja droga wys skrzydelek wzgledem torow czy wzgledem podloza, ktore przeciez jest zmienne jak most, skarpa itp. nie rownosci terenu

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.