Chińskie taksówki niedostępne dla osób bez kodu QR

Opublikowano: 11.01.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2638

Chiny, już od wielu lat pełnią funkcję przodowników w dziedzinie technik inwigilacji obywateli. Wprowadzony tam w marcu 2020 system do dyktowania kwarantanny, trafił wówczas na pierwsze strony gazet. Kontrowersja polegała na tym, iż wysyła on dane osobowe, a nawet lokalizację obywateli, do najbliższej siedziby policji zupełnie bez ich wiedzy. Bo blisko roku, pojawiły się już pierwsze branże, które pozostaną niedostępne dla ludzi bez kodu QR.

Pekin i ponad 100 innych miast wdrożyło system kolorów kodów QR dla zdrowia, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jak dotąd oprogramowanie to było jednak dobrowolne. Skanowanie cyfrowego kodu symbolizującego status zdrowia, stało się jednak niedawno OBOWIĄZKOWE dla pasażerów, korzystających z usług taksówek w Pekinie. To samo tyczy się usług takich jak Uber lub lokalny Didi Chuxing. Od dzisiaj kierowcy będą mogli odmówić świadczenia usług tym, którzy odmówią pokazania i zeskanowania swoich kodów QR.

Jest to już kolejna implementacja słynnej chińskiej aplikacji na smarftony. Jeszcze 23 listopada 2020 roku, ambasada Chin w Stanach Zjednoczonych opublikowała zawiadomienie, wymagające od przybyszy uzyskania kodu QR z aplikacji Alipay Health Code, w celu wejścia na pokład samolotu do Chin. Nowy wymóg wszedł w życie 1 grudnia 2020 r.

Warto przypomnieć, że zarówno firma odpowiedzialna za stworzenie aplikacji, jak i chińscy urzędnicy, nie wyjaśnili szczegółowo w jaki sposób system klasyfikuje ludzi. Wiadomo natomiast, że gdy tylko użytkownik przyzna oprogramowaniu dostęp do danych osobowych, fragment kodu oznaczony jako „reportInfoAndLocationToPolice” wysyła lokalizację takiej osoby, nazwę miasta i numer kodu identyfikacyjnego na serwer. Wysłanie tych informacji, następuje za każdym razem, gdy indywidualny kod QR zostaje zeskanowany.

Twórcy Alipay Health Code twierdzą, że program wykorzystuje duże zbiory danych do automatycznego wyciągania wniosków na temat tego, czy ktoś jest zagrożony zarażeniem. Po tym, gdy użytkownicy wypełnią formularz w Alipay z danymi osobowymi, oprogramowanie generuje kod QR w jednym z trzech kolorów. Zielony kod umożliwia jego posiadaczowi nieograniczone poruszanie się. Osoba z żółtym kodem, może zostać poproszona o pozostanie w domu przez siedem dni. Kolor czerwony oznacza natomiast bezwarunkową dwutygodniową kwarantannę.

Autorstwo: M@tis
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. dfg 12.01.2021 10:03

    W jakimś amerykańskim filmie dokumentalnym widziałem wywiad z jednym z chińskich architektów pomysłu nadzoru obywateli Chin. Powiedział, że wiele krajów jest zainteresowanych ich rozwiązaniami i wśród kilku wymienionych przykładów padło “Poland”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.