Chińskie sądy umożliwiają sztucznej inteligencji uchylanie decyzji

Opublikowano: 16.07.2022 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1744

Sędziowie w Chinach muszą teraz konsultować się ze sztuczną inteligencją (AI), a jeśli sprzeciwią się jej zaleceniu, muszą przedstawić pisemne wyjaśnienie, dlaczego.

Chiny wykorzystują sztuczną inteligencję do „ulepszania” systemu sądownictwa poprzez rekomendowanie przepisów, sporządzanie dokumentów i ostrzeganie o „dostrzeganych ludzkich błędach” w orzeczeniach. Sędziowie muszą teraz konsultować się z AI w każdej sprawie zgodnie z prawem, powiedział Sąd Najwyższy w Pekinie w aktualizacji systemu opublikowanej w tym tygodniu, a jeśli sprzeciwią się jej zaleceniu, muszą przedstawić pisemne wyjaśnienie, dlaczego.

Sztuczna inteligencja została również połączona z policyjnymi bazami danych i chińskim systemem kredytów społecznych, dając jej uprawnienia do karania ludzi – na przykład poprzez automatyczne wystawianie mienia złodzieja na sprzedaż online.

Pekin pochwalił nową technologię za „znaczący wkład w sądowy postęp cywilizacji ludzkiej” – podczas gdy krytycy twierdzą, że istnieje ryzyko zbudowania świata, w którym człowiekiem rządzi maszyna.

Chiny rozwijają system „inteligentnego sądownictwa” co najmniej od 2016 r., kiedy prezes Qiang Zhou wezwał do wykorzystania technologii w celu poprawy „uczciwości, wydajności i wiarygodności” systemu sądownictwa. Oznaczało to wprowadzenie robotów recepcyjnych do sądów, aby oferowali pomoc prawną online, automatyczne rejestratory rozpoznawania głosu w salach sądowych, co wyeliminowało potrzebę transkrypcji, oraz „wirtualne sale sądowe”, w których sprawy można rozpatrywać online.

Chiny wprowadziły nawet wysoce wyspecjalizowany „sąd internetowy”, który zajmuje się wyłącznie sprawami związanymi ze światem wirtualnym – takimi jak pożyczki online, spory dotyczące nazw domen i kwestie dotyczące praw autorskich. Doprowadziło to do stworzenia ogromnych baz danych, w których umieszczane są informacje o wszystkich przypadkach – prawie 100 000 dziennie.

Sztuczna inteligencja została teraz podłączona do tych baz danych w celu uczenia się na podstawie owych przypadków. Zamiast jedynie zbierać dane, sztuczna inteligencja podejmuje teraz decyzje w imieniu sędziów, którzy muszą się usprawiedliwić, jeśli chcą je uchylić. Prokurator AI zaczął nawet oskarżać ludzi w Szanghaju o przestępstwa, które według niego popełnili.

Powiązanie sztucznej inteligencji z chińskim systemem kredytów społecznych oznacza, że ​​może ukarać ludzi, którzy odmawiają wykonania wyroków – na przykład blokując osobę, która odmawia zapłaty grzywny za zakup biletów lotniczych lub kolejowych.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: „Daily Mail”
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Irfy 16.07.2022 19:57

  Można i tak. Czysto teoretycznie taka sztuczna inteligencja byłaby bezstronna, nieprzekupna i bardzo trudna do oszukania. Dlatego czysto teoretycznie byłaby też idealnym sędzią i prokuratorem. W praktyce powstanie jednak potwór, który w końcu doprowadzi do gigantycznego społecznego buntu. Ludzie, nawet Chińczycy, nie mogą żyć pod nieustannym okiem jakiegoś sztucznego “wielkiego brata”, widzącego i karzącego każdy grzeszek. Tak się po prostu nie da funkcjonować.

  Wyobraźmy sobie coś takiego w Polsce. Dosłownie wszędzie umieszczone zostają kamery sprzężone z drobiazgowym systemem rozpoznawania twarzy. Wszystko to połączone ze wszystkimi możliwymi bazami danych i kodeksami, włącznie z kodeksem wykroczeń. Obywatel wychodzi sobie z domu a “wielki brat” bacznie obserwuje. I nalicza. Przejście przez jezdnię w niedozwolonym miejscu, skrócenie drogi przez trawnik, nieprzyjęcie paragonu od sprzedawcy, papieros w miejscu publicznym. Nieposprzątanie po piesku, źle posegregowane śmieci, przypadkowo upuszczony papierek (nieumyślne zaśmiecanie). I tak można jeszcze przez parę stron.

  Codziennie można zarobić grzywien na kilkadziesiąt tysięcy. Przy takim układzie z domu dałoby się wyjść wyłącznie w nocy, w długim płaszczu i motocyklowym kasku. Bez komórki, żeby śledzące badziewie nie domyśliło się, z kim ma do czynienia. Jeżeli ten wesolutki system miałby dotyczyć wszystkich, włącznie z paniami posłankami, panami posłami i innymi umiłowanymi przywódcami, to oni pierwsi by go znieśli. Nie mówiąc o tym, że by go nawet nie przegłosowali. A jeśli byliby równi i równiejsi, na wybryki których “wielki brat” byłby ślepy, to mamy niewolnictwo w czystej postaci. I w konsekwencji bunt, ale taki z płonącymi dzielnicami i wisielcami na latarniach. Ciekawe, jak jest to rozwiązane w Chinach? Tak czy inaczej, ten system na dłuższą metę się nie sprawdzi. Wybiły sobie na tym zęby dokładnie wszystkie religie. Które też mnóstwa rzeczy zabraniały, pod karą najgorszych piekieł a ludzie, w tym kapłani, dalej robili swoje. Później najwyżej się jakoś “rozgrzeszali”. Z SI taki myk nie przejdzie. Trochę pobulgoce pod kociołkiem a potem jak strzeli, nie będzie czego zbierać.

 2. sga 17.07.2022 06:43

  tzw sztuczna inteligencja to przeciez eksperyment.
  W dodatku skad mozna wiedziec czy kiedykolwiek moglby byc tzw bezstronna?

  Jak kazdy eksperyment bedzie testowany na nas predzej czy pozniej.

  ad 1. Troche naiwnie sadzisz o tzw wielkim bracie. Zeby cos takiego dalo rade, musi miec fizycznych pomocnikow. Ludzie jak sam pisales predzej czy pozniej mu odpadna (chyba, bo w sumie zawsze moglbym znalezc nowych na miejsce ‘buntownikow’). Fizyczni inni? Wiadomo, roboty/terminatory/cyborgi/androidy itd
  To mialoby szanse powodzenia.
  Druga opcja to gotowanie zaby, powolne wprowadzanie przepisow az ludzi sie uda wytresowac do zakladanego celu/konsystencji.
  Tylko czy oni potrzebuja ludzi do czegokolwiek jeszcze?
  Jakie technologie stoja w cieniu i czekaja na uzycie?

 3. Doctor Who 17.07.2022 18:25

  Rozwój AI uzasadnia dlaczego nie skontaktowaliśmy się z inną organiczną inteligencją. Możliwe, że ten etap cywilizacyjny jest naturalny. AI zastępuje inteligencję organiczną na swoim podwórku. AI likwiduje konkurencję czyli nas u siebie i nie ma interesu w kontaktowaniu się ze swoimi prehistorycznymi przodkami na innych światach. Prawdopodobnie AI z różnych światów utrzymują kontakty.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.