Chiński plan masowej produkcji humanoidalnych robotów

Opublikowano: 11.11.2023 | Kategorie: Gospodarka, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2141

Chiny mają w ciągu dwóch lat rozpocząć masową produkcję humanoidalnych robotów. Jest to ambitny plan, który zgodnie z planem wydanym przez Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych (MIIT) zakłada, że reżim w Pekinie stanie się liderem w tej dziedzinie robotyki.

Celem jest ustanowienie ram innowacji dla robotów humanoidalnych i zapewnienie, że kraj będzie mógł samodzielnie wytwarzać podstawowe części robotów.

Zgodnie z dyrektywą produkty objęte planem MIIT będą spełniać zaawansowane międzynarodowe standardy jakości do stosowania w trudnych warunkach, w sektorach produkcyjnych i usługowych. Jak stwierdzono w dokumencie, podobnie jak smartfony, komputery i nowe elektryczne pojazdy, humanoidalne roboty mają „przełomowy” potencjał „zrewolucjonizowania” życia ludzi.

Ministerstwo poleciło lokalnym urzędnikom wykorzystać wielkość chińskiego rynku i „system obejmujący cały kraj” w celu przyspieszenia rozwoju robotów humanoidalnych jako filaru przemysłu służącego wzmocnieniu chińskiej dominacji produkcyjnej i cyfrowej.

Pekin ma nadzieję, że do 2025 r. będzie miał od dwóch do trzech firm o globalnym wpływie i będzie wspierał większą liczbę mniejszych przedsiębiorstw działających w tym obszarze. Celem jest stworzenie „bezpiecznego i niezawodnego łańcucha dostaw” technologii w ciągu kolejnych dwóch lat i zapewnienie konkurencyjności kraju w skali globalnej. Stwierdził, że wówczas takie produkty zostaną głęboko zintegrowane z gospodarką i staną się „nowym motorem” wzrostu gospodarczego.

W wytycznych napisano, że w centrum uwagi powinny znajdować się „mózg”, „móżdżek” i „kończyny” robotów, a celem branży powinno być stworzenie „wysoce niezawodnych” robotów do pracy w trudnych lub niebezpiecznych warunkach. Monitorując i zabezpieczając „strategiczne lokalizacje”, roboty muszą być w stanie poruszać się po „bardzo skomplikowanym terenie”, oceniać sytuację i podejmować inteligentne decyzje – stwierdził, dodając, że roboty będą potrzebowały większych zdolności do ochrony siebie i pracy z większymi umiejętnościami oraz precyzją w scenariuszach takich jak akcja ratownicza lub użycie materiałów wybuchowych.

Co najmniej jedna chińska firma, Jiangsu Miracle Logistics System Engineering Co., obiecała wprowadzić na rynek swojego pierwszego humanoidalnego robota do końca roku. Chińska firma maklerska Zheshang Securities szacuje, że do 2030 r. na rynku robotów humanoidalnych będzie zapotrzebowanie na 1,77 mln maszyn.

Autorstwo: Eva Fu
Ilustracja: Geralt (CC0)
Źródło zagraniczne: ZeroHedge.com
Źródło polskie: PrisonPlanet.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Stanlley 11.11.2023 22:24

    Obawiam się że nie przegonią USA. To co pokazuje Boston Dynamics to tylko mała próbka ich możliwości. Najpewniej moce produkcyjne USA również są mocno zatajone… Choć…. Chiny to dla nich mimo wszystko przeciwnik z którym należy się liczyć…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.