Chiński kapitał gotów na przejęcie polskich firm?

Opublikowano: 14.09.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 466

Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, koncern Haier ma zamiar przejąć wroniecką Amikę. Największy polski producent AGD jest już po rozmowach z przedstawicielami Haiera, jednak obecnie rozmowy utknęły w martwym punkcie. Jeśli prezes Jacek Rutkowski i inni udziałowcy zmienią zdanie, Amica może podzielić los chociażby Huty Stalowa Wola, której cywilna część została zakupiona przez chiński LiuGong.

Obecnie Polska jest w regionie największym partnerem gospodarczym Chin i trend ten będzie się utrzymywał. Jak do tej pory chińskie firmy zainwestowały w Polsce około 250 milionów euro. Haier to jednak jeden z największych producentów sprzętu AGD na świecie. Ze względów logistycznych stawia na stworzenie bazy produkcyjnej na miejscu w Europie i przejęcie Amiki byłoby poważnym krokiem, ponieważ jak dotąd w Europie istnieje tylko jedna fabryka Haiera, a koszty transportu towaru z Azji przekraczają zysk oparty na niskich kosztach pracy w Chinach.

Poza bezpośrednim zainteresowaniem chińskich firm polskimi firmami, można również odnotować inne sygnały zbliżenia rynków. Mimo nieudanej inwestycji w budowę autostrady A2 (chiński Covec), Polska w dalszym ciągu jawi się w Chinach jako strategiczne miejsce w Europie.

Obecnie trwają chociażby rozmowy dotyczące wartych około 30 miliardów złotych kontraktów na budowę bloków w elektrowniach np. w Ostrołęce. W kwietniu z kolei zapowiedziano uruchomienie wartej 10 miliardów dolarów linii kredytowej dla firm z 16 europejskich krajów. Według słów premiera Wen Jiabao, celem strony chińskiej jest zbliżenie rynków „małych” krajów europejskich z rynkiem chińskim i zwiększenie wymiany handlowej do 100 miliardów dolarów do roku 2015.

Źródło: Autonom


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

 1. dartan 14.09.2012 11:54

  HAŁA!
  świetnie 😀

 2. CD 14.09.2012 15:25

  “Dlaczego więc jest sprzedawana chińskiemu gigantowi ? Kto za tym tak na prawdę stoi ?”

  Trwają rozmowy i jeśli Chińczycy zaproponują wysoką cenę, to właściciel firmę sprzeda a uzyskane pieniądze pewnie przeznaczy na inne inwestycje.

  W dłuższej perspektywie inwestycje chińskie wyjdą nam na dobre, podobnie jak inwestycje amerykańskie wyszły na dobre chińczykom. Smutne jest w tym wszystkim to, że inwestują u nas głównie dlatego, że jesteśmy tanią siła roboczą.

 3. 8pasanger 14.09.2012 16:33

  Niekoniecznie te inwestycje wyjdą nam na dobre.We Wrocławiu raz złapali wycieczkę z Chin niby ,że zwiedzali a nie pracowali.
  Jeśli Chińczyc przeniosą swoje zwyczaje do Polski możemy na tym wyjść bardzo marnie.Np.bardzo swobodny stosunek do przestrzegania przepisów ochrony środowiska czy prawa pracy.
  http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/609083,protest-przed-chinska-fabryka-pod-wroclawiem-zdjecia,id,t.html?cookie=1

 4. Pola 14.09.2012 22:16

  Mnie tylko ciekawi jedno: dlaczego Chińczykom opłaca się produkować w Polsce a nam nie? To chyba świadczy o wyjątkowej nieudolności rządu aby nie móc właściwie zagospodarować naszego potencjału.

 5. ARTUR 14.09.2012 23:05

  To wygląda tak jakbym poszedł do sąsiada aby zarządzał moją własnością ,ja już będę obsługiwał wszystko a on może sobie nawet u mnie otworzyć firmę i jeszcze m dopłacę za fatygę ,przecież moje dzieci mogą pracować za granicą .Nasi politycy cierpią na pomroczność ciemną mózgu gdyż przy porodzie pielęgniarka nie klepnęła ich w pośladki ale w główkę .Wygląda na to że tylko taki rodzaj ludzi zostaje politykami ,jednak mamy i tak dużo szczęścia bo Hitler i Stalin musieli chyba upaść główką na podłogę .

 6. Prometeo 16.09.2012 22:43

  Najbardziej popaprany pomysl gospodarczy na obecną chwilę to zwiększanie udziału obcego kapitału w Polskiej gospodarce tym bardziej chin

 7. senseimarcel 18.09.2012 20:03

  Po prostu kupią Amicę i ją zlikwidują to chyba oczwiste. Przecież chodzi o to żeby zlikwidować konkurencyjną markę a przy tym będą mieli przyczułek w europie.

 8. senseimarcel 18.09.2012 20:06

  Polak wstaje rano, włącza japońskie radyjko, zakłada amerykańskie spodnie, wietnamski podkoszulek i chińskie tenisówki, po czym z holenderskiej lodówki wyciąga niemieckie piwo. Siada przed koreańskim komputerem i w amerykańskim banku zleca przelewy za internetowe zakupy w Anglii, po czym wsiada do czeskiego samochodu i
  jedzie do francuskiego hipermarketu na zakupy. Po uzupełnieniu żarcia w hiszpańskie pomidory, belgijski ser i greckie wino wraca do domu. Gotuje obiad na rosyjskim gazie. Na koniec siada na włoskiej kanapie i… I szuka pracy w polskojęzycznej gazecie – znowu nie ma! Zastanawia się, dlaczego w Polsce nie ma pracy???”

 9. norbo 18.09.2012 20:30

  Bez przesady, teraz nikt nic nie produkuje w “krajach rozwiniętych” poza pieniędzmi 😀 Prawdopodobnie te twoje “amerykańakie spodnie” czy “holenderska lodówka” też wyprodykowane zostały w Brazyli albo Azji Wschodniej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.