Chiński bitcoin?

Opublikowano: 26.01.2016 | Kategorie: Gospodarka, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 338

Chiński bank centralny planuje wyemitowanie własnej waluty cyfrowej. Specjaliści z Ludowego Banku Chin studiują wirtualne waluty od 2014 roku. W ubiegłym tygodniu bank opublikował dokument, w którym zapowiada wprowadzenie wirtualnego pieniądza, nie zdradza jednak żadnej daty, kiedy miałoby to nastąpić, ani nie opisuje, jak pieniądz wirtualny miałby się do papierowego juana. W opublikowanym dokumencie czytamy, że cyfrowy pieniądz pomoże “obniżyć wysoki koszt wydawania tradycyjnych pieniędzy, ułatwi przeprowadzani transakcji finansowych i uczyni je bardziej przejrzystymi, zmniejszy możliwość prania brudnych pieniędzy, unikania podatków i innych przestępstw”.

Najbardziej znanym cyfrowym pieniądzem jest bitcoin. Pomimo początkowych obaw zadomowił się on w Chinach i obecnie znajduje się tam jedna z największych na świecie giełd, na których handluje się bitcoinami – BTCChina.

Wyemitowanie własnej cyfrowej waluty może pomóc Chinom w powstrzymaniu masowego odpływu kapitału. Szacuje się, że w ubiegłym roku w Państwa Środka wyprowadzono 676 miliardów dolarów, z czego około 30% stanowiły transakcje przeprowadzone tak, by ominąć państwową kontrolę. Cyfrowy pieniądz może zwiększyć kontrolę banku centralnego nad przepływem kapitału.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: CNN.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
hashi
Użytkownik
hashi

80% obrotu kryptowalutami odbywa się w Chinach. Plan rządowy to cyfrowy Golden Yuan oparty na złocie.