Chińska policja rozbija protesty antysmogowe

Opublikowano: 13.12.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 634

Protesty przeciwko fatalnej jakości powietrza w mieście Chengdu, w środkowych Chinach, zostały rozbite przez policję; siły rządowe wciąż patrolują centrum metropolii, chcąc zapobiec zbieraniu się kolejnych grup niezadowolonych mieszkańców.

Mieszkańcy miasta zakładają na pomniki maseczki antysmogowe, które stały się symbolem walki z brudnym, trującym powietrzem. Funkcjonariusze je zdejmują, monitorowane są także zakupy masek – wszystkie większe zamówienia są sprawdzane, władze obawiają się, że są kupowane z myślą o demonstracjach. Wszystkie drukarnie i punkty ksero zostały także zobowiązane do natychmiastowego powiadomienia władz, gdyby ktoś chciał wydrukować ulotki, informujące o stanie powietrza w prowincji i skutkach zanieczyszczeń. Po ulicach Chengdu maszerują oddziały szturmowe, które mają zapobiec kolejnemu wybuchowi protestów. Ścisłe centrum wciąż jest zamknięte przez policję. Aresztowano kilkanaście osób, w tym niektóre za wrzucanie do mediów społecznościowych zdjęć z demonstracji.

W całych Chinach smog powoduje rocznie ok. 1 mln zgonów. Władze państwa wypowiedziały zanieczyszczeniom wojnę, jednak jak dotąd nie przynosi ona zadowalających skutków, zaś sami Chińczycy mają coraz większe oczekiwania w tym zakresie i coraz częściej protestują przeciwko zatruciu powietrza. Rząd natomiast boi się protestów. W zeszłym roku ocenzurowano film „Pod kopułą”, przedstawiający diagnozę i skutki wysokiego poziomu smogu w chińskich miastach.

Chengdu, 4-milionowe miasto w Kotlinie Syczuańskiej, nie ma najgorszego powietrza w kraju, nie jest to bowiem ośrodek przemysłowy. Jednak i tak sytuacja jest gorsza niż w najbrudniejszych miastach Europy, a normy dotyczące stężenia najdrobniejszych pyłów i tak są przekroczone ponad sześciokrotnie.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. BrutulloF1 13.12.2016 11:39

    Jedyny kraj, w którym smog da się spacyfikować za pomocą służb porządkowych.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.