Chińska kolej do Europy nie dotrze do Polski

Opublikowano: 21.09.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1689

Chiny pracują nad stworzeniem nowej linii kolejowego do Europy. Połączenie ma skrócić czas jazdy omijając Rosję, Białoruś i Polskę.

14 września odbył się szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy. W jej skład wchodzą Chiny, Kirgistan i Uzbekistan. W trakcie ostatniej sesji zostało podpisane porozumienie w zakresie poszerzenia współpracy gospodarczej poprzez budowę nowego połączenia kolejowego.

Głównym elementem przedsięwzięcia na obecnym etapie jest postawienie odcinka kirgiskiego, który ma połączyć już istniejące systemy komunikacji Chin z Uzbekistanem. Ten etap ma być zakończony pierwszej połowie przyszłego roku. Docelowo szlak kolejowy ma prowadzić przez Turkmenistan, Iran i Turcję aby ostatecznie dotrzeć do Unii Europejskiej. Inwestycja ma zostać sfinansowana zarówno ze środków publicznych, jak i publiczno-prywatnych. Niektóre odcinki trasy będą przebiegać po bardzo trudnym, górzystym terenie. Konieczne więc może być wykonanie ok. 90 tunelów.

Według planów nowe połączenie do Europy z Państwa Środka będzie krótsze o 900 kilometrów i skróci czas jazdy o osiem dni w stosunku do obecnie eksploatowanej trasy przez Rosję, Białoruś i Polskę.

Istotnym elementem był tu terminal w Małaszewiczach, położony przy polskiej granicy z Białorusią. Przed wojną na Ukrainie przechodziło przez niego 90 procent transportu z Chin do Unii Europejskiej. Po rozpoczęciu przez Rosję nowej fazy wojny przeciwko Ukrainie, ilość towarów transportowanych przez PKP Cargo na trasie będącej częścią inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku spadła o 50 procent.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: DoRzeczy.pl, Fpg24.pl
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. Stanlley 21.09.2022 13:58

  No i dzięki sprzedajnemu, skretyniałemu rządowi będziemy klepać biedę. Gdyby nie rzucali kłód pod nogi Chińczykom – to z samego VATu byśmy żyli w zamożności… Cel wojny ukraińskiej został osiągnięty – wallstreet może być zadowolone – jedna nitka NJS została wyeliminowana…

 2. replikant3d 21.09.2022 17:50

  Ty tak serio myślisz że skorzystalibyśmy coś na tym? Owszem USA i ,,myckowi,, A Polak dalej by klepał biedę…Obudź się.

 3. Stary Kulas 21.09.2022 21:01

  “krótsze o 900 kilometrów i skróci czas jazdy o osiem dni ”
  Czy tylko mnie wydaje się dziwne, że pociąg przejeżdzą około 120 km NA dzień?

 4. Stary Kulas 21.09.2022 21:04

  Właśnie zobaczyłem materiał wideo dołączony do artykułu.
  Wyraźnie na nim widać, że trasa PRZEBIEGA przez środek Polski? O co autorowi chodzi? Dlaczego pisze coś co jest sprzeczne z podawanym źródłem?

 5. Admin WM 21.09.2022 21:43

  Wideo jest stare i dotyczy przejazdu próbnego z Chin do Europy inną trasą. Lepszego wideo na YT nie znalazłem. Dołączyłem by była jakaś ilustracja. No, ale skoro to problem, to usuwam.

 6. Stary Kulas 22.09.2022 05:35

  @Admin WM
  No OK. Ale po co zaraz uwuwać? Prościej opisać jako “wideo ilustracyjne” jak robiły kiedyś porządne TV i po problemie 🙂
  PS. Wiem dlaczego zamieszcza się niepowiązane filmy i zdjęcia. “Niech żyją” algorytmy wyszukiwania które teksty bez takich dodatkowych materiałów umieszczają na końcu list wyników wyszukiwania :/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.